Jump to content

Hosting dHosting.pl - 10% rabat!

Nerus

Użytkownik
  • Content Count

    3
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Nerus

  1. https://github.com/Lavoaster/IPS-SteamLoginMethod Faktycznie teraz jest ok, ostatnio były problemy że trzeba było za każdym razem się logować poprzez Guarda.
  2. Sorry, you aren't permitted to download this file. Ponadto problem jest z zapamietywaniem logowania, trzeba za każdym razem się logować.
  3. Hej, Mam mały problem w skonfigurowaniu jak dodać logowanie i rejestrację poprzez Steam ale tylko w formie natywnej poprzez OAuth. Opis po stronie Steama (Steamworks) jest skąpy i nie da rady pokapować się co i jak. Wersja: IPS 4.4.3 Mam swoj wygenerowany Steam Web API Key. Co to jest i skąd mam wziąć: Client Identifier Client Secret Authorization Endpoint - czy to ten link?: https://steamcommunity.com/oauth/login Token Endpoint https://steamcommunity.com/openid ? User Information Endpoint (Must return a JSON response containing at least a unique identifier for the user) User ID Parameter (The name of the parameter in the response from the User Information Endpoint which contains a unique identifier for the user. Use brackets to access arrays/objects e.g. response[user_id] )
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.