Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Duży problem z wydajnością


swist

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam obecnie duży problem z forum, którego jakoś nie mogę pokonać.

IPB 3.0.5 umiejscowione na serwerze VPS 2x2GHz, 1GB RAM, 2GB SWAP, 40GB dysk.

Zaczęło się od zawieszek serwera, skakał CPU i serwer się zawieszał że nawet do panelu administracyjnego nie szło wejść, trzeba było restartować z innej maszyny. Teraz do tego doszły problemy z wydajnością, zapytanie SQL w czasie powyżej minuty to norma i to zaraz po restarcie, na chwile włączyłem Performance Mode, jednak zaraz po tym zobaczyłem czas 14 sekund i stwierdziłem, że to nic nie da.

Ostatnio instalowałem Minerva SEO, nie jestem jednak w stanie określić czy problemy zaczęły się przed czy po tej instalacji...

Do tego tabela ibf_posts z 94000 rekordami zajmuje 1,1 GB to normalne?

Pozdrawiam!

10wi68l.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cache contentu masz włączone czy nie?

2. Ilu masz userów online?

3. Tabela z postami faktycznie duża, wprawdzie zależy to od zawartości postów, ale np. ja mam 340k postów i tabela waży 360MB

4. Co do serwera: VPS-y często chodzą na dyskach sieciowych, do tego baza może być z innego serwera.

Pytanie czy masz dostęp przez SSH i phpmyadmina - do zakładki procesy?

Ja bym zaczął od sprawdzenia tabeli *_posts.

BTW:

U nas był problem z kalendarzem, ale że go nie używamy wyłączyłem bez wnikania w szczegóły.

Poza tym, z włączonym cache'm contentu forum chodzi szybciej niż na 2.3.x - load jest na poziomie 2-3

Edytowane przez maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tabelę posts, wyłącz na próbę keszowanie kontentu i wtedy sprawdź load.

Zobacz w top-ie jaki proces najbardziej "jedzie" ci CPU - stawiam na mysql.

p.s. a ten VPS to nie z OVH przypadkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w środku nocy znowu, nie ładowały się poszczególne moduły bo nie mógł znaleźć połączenia z bazą danych a użytkowników tyle co nic, dzisiaj powyżej 200 siedzi a load w normie.

Baza danych ma 1,8 GB, samo *_topics ma 1,1 GB, wykonałem dziś pełną optymalizacje z poziomu phpmyadmin, na razie działa, jednak obawiam się, że to krótkoterminowe rozwiązanie, nie znam się na optymalizacji baz danych.

Na razie obserwuję i czekam aż load podskoczy, zobaczymy co się wydarzy :D Słyszałem też coś tu na forum o niewytłumaczalnych skokach CPU przy korzystaniu z IPB, mam jednak nadzieję, że mój problem da się jakoś rozwiązać :D

Dzięki za pomoc, jak coś się wydarzy to Was poinformuję, pozdrawiam!

EDIT: nie trzeba było długo czekać...

ejbpfa.png

Edytowane przez swist
10wi68l.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak na poczatek wyłacz

Najnowsze tematy

Top 10 reputacji

Dzisiejsi top użytkownicy

I oczywiście Shoutbox on strasznie zarzyna serwer lepiej zainstaluj en30-presents-free-video-chat

Poczekaj 15-20 minut i sprawdź load serwera.

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję, najbardziej ciekawi mnie tylko to dlaczego tak nagle to się stało. Jest ok, a nie wiadomo skąd, losowo load zaczyna wzrastać bez powodu. Na 2.3.6 na tym samym serwerze i 1000 online trzymało bez problemu, na 3.0.x także, skoki są jakby bez konkretnego powodu, no zobaczymy...

10wi68l.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na to i jakoś niezbyt rozumiem. To są wszystkie procesy?! Ilość odpaleń MySQL wręcz przeraża. I zastanawia mnie kto coś takiego wymyślił.

Zrób mi coś takiego:

ps aux > psaux.txt

A potem ten plik z podeślij na PW. Pierwsze widzę coś takiego i zaczynam się zastanawiam .. Czy ktoś porządnie zachorował czy to coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie :D

W sumie to nie moja zasługa a admina serwera, chodzi o proces clamav a konkretnie to, że był 'trzaśnięty' jak on to powiedział.

Load powyżej 5 już nie wskakuje choć baza czasami potrafi zamulić...

Poniżej screen @mlodszy masz praktycznie większość tego, co daje teraz ps aux, ilość procesów mysql spadła, za to sporo siedzi tam jeszcze apache, ktoś potrafi coś z tego wywnioskować i potwierdzić, że jest już ok?

1zztd3m.png

10wi68l.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.