Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

MyISAM -> InnoDB


Krytyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Może to nie jest konkretne pytanie dotyczące samego działania IPS, ale posiadam bazę danych już od czasów IPS 3.4.9. W momencie, gdy przeszedłem parę lat temu na IPS 4.x niektóre tabele były wciąż na silniku MyISAM. Czy bezpiecznym będzie ręczne wymuszenie przejścia tych tabel na InnoDB? Czy to może spowodować samoczynne usunięcie, np. postów / tematów? Generalnie spróbowałem na testy takie coś wykonać i póki co widzę, że rozmiar tych tabel się podwoił. Przykładowo wcześniej tabela ważyła 20mb, a teraz 39.5mb. Nie zgadza się też ilość "rekordów". Co prawda wykonałem jeszcze "optymalizację", gdyż niektóre strony były puste i zmniejszyła się ich ilość, ale nie wiem czy to po prostu jeszcze przebudowuje i dlatego tak jest?

Prosiłbym o porady jakieś. Czy Waszym zdaniem to dobry ruch by przenieść niektóre tabele z MyISAM na InnoDB? Czy optymalizacja dzięki temu będzie lepsza?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Ruch dobry, ale czy konieczny? Wiem, że najnowszy IPS4 woła o innoDB. Warto to zrobić.

Pytanie czy wykonałeś taką konwersję poprawnie?

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DawPi napisał:

Pytanie czy wykonałeś taką konwersję poprawnie?

 

A poprawnie to znaczy jak? Czytałem i wiele osób zaleca albo wpisywanie ręcznie ALTER TABLE table_name ENGINE=InnoDB; albo zmianę ustawienia Storage Engine na InnoDB w "Operations". Tak właśnie wykonałem i widzę, że wszystko samo przenosiło. Co prawda potem musiałem nacisnąć "zoptymalizuj tabelę", gdyż wielkości niektórych tabel były zbyt duże, ale czy coś jeszcze powinienem robić? Ani razu nie wyrzuciło żadnego błędu, a ponadto format mam ustawiony jako DYNAMIC (co IPS od wersji bodajże 4.5.4 sprawdza i zaleca). Być może wszystko poszło dobrze dlatego, że posiadam MariaDB w wersji +10.3?

Będę wdzięczny za parę porad, co jeszcze mógłbym wykonać? Myślę, że przyda się to również dla innych użytkowników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Trochę tych instrukcji jest "więcej": https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/converting-tables-to-innodb.html

Ja to zawsze zlecam osobie od serwerów - adminowi serwera głównie. ;)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.