Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Ze shareda na dedyka


Amfidiusz

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Jako że moje forum generuje spory transfer, którego opłacanie dorównuje kosztom utrzymania tańszych serwerów dedykowanych, zaczynam zastanawiać się nad przejściem na tego drugiego, który nie dość że zapewni mi praktycznie nielimitowany transfer, to jeszcze pozwoli na zabawę równoległymi projektami (a jeden większy się szykuje na początku roku :o). Jeszcze nie wybrałem, ale pewnie na moje potrzeby wystarczy jedna z tańszych opcji w kimsufi. Z drugiej strony mam jednak wielkie obawy przed zmiana serwera. Nigdy nie miałem do czynienia z serwerami dedykowanymi, nie cierpię linuksa, więc nie wiem, czy sobie poradzę. Dlatego mam do Was kilka pytań totalnego nooba:

  1. Mając już serwer z linuksem i backup IPB na dysku, co w zasadzie muszę zrobić, aby uruchomic forum?
  2. Jak to jest z dnsami? Przypisywane są do serwera czy do operatora?
  3. Jak wygląda sprawa MySQL? Czy uruchomienie forum na dedyku sprowadza się do utworzenia localhosta i przypięcia pod to domeny?
  4. Czy konfiguracja takiej maszyny opiera się w całości na komendach konsoli?
  5. Czy jest na forum ktos, kto orientuje się w tym temacie i w razie problemów poprowadził mnie w pierwszych dniach?
  6. Czy znacie może opracowane już poradniki wyjaśniające krok po kroku postawienie strony na serwerze dedykowanym?

Z góry dzięki za wszystkie przydatne informacje ;)

EDIT:

Trochę poszperałem i dokopałem się do serii Perfect Setup:

http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-lenny-ispconfig3

Wiem, że panele to zło, ale w moim przypadku chyba zło konieczne. Myslicie, że z pomoca takich tutoriali dałbym radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0. zazwyczaj operator oddaje Ci gotową maszyne - z zainstalowanym systemem

Twoim zadaniem bedzie zadbac o jej zabezpieczenie - w sumie operator, jak sie z nim dogadasz

tez to moze uczynic

2. Do postawienia DNS'a na swoim serwerze musisz miec conajmniej 2 IP

3. Jesli wystarczy localhost - nic ustawiasz - zakladasz baze, usera, haslo i tyle

Co do reszty faktycznie lepiej bedzie za pomoca jakiegos panela

ja na swoim VPS'sie korzystam z Direct Admin (dodatkowy koszt 19 zl m/c)

4. Podstawowa na pewno tak, ale patrz na punkt 0

a pozniej punkt 6

6. Jesli korzystasz z panela - to dosc prosta sprawa

zakladasz konto uzytkownika, podpinasz pod niego domene (subdomene)

(kilka klikniec myszką) i robisz wszystko to co na zwykłych kontach

Edytowane przez Onil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak napisz do nich http://www.linuxpl.com/ oni zrobią wszystko za Ciebie ;)

Dedyka możesz wybrać z tej strony www.server4you.de i za dodatkowa dopłata około 200zł mc o nic się nie martwisz.

Powiem tak podchodzą profesjonalnie do sprawy i profesjonalnie konfigurują serwery.

Mój skromny 2 rdzeniowy amd 2.2gh przy około 900 userach online ma load około 4.6 czyli to nic dla niego :o

Serwer wpięty do portu 1 Bbit-owego , wyjście 'na świat' ok. 62 Gbit

W cenie serwera panel administracyjny Direct Admin PL

oto mój uptime serwera :

System Uptime 247 Days, 4 Hours and 54 Minutes

Ps. Utrzymują strony o twojej tematyce :o

Edytowane przez Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie będę szukał czegoś w granicach 40€. Ale nie zdecyduję się, dopóki nie będę miał pewności, że dam sobie z nim radę :o

Spróbuje dzisiaj jeszcze skrobnąć do linuxpl. Dam znać ile sobie życzą za podobną usługę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czego Ci trzeba.

Z tego co widze to podstawowe: Apache, PHP5, MySQL.

Do tego DNSy, z rewersem. Pewnie i poczte na tym bys chcial miec ;P

OVH daje Ci mozliwosc gotowego setupu.

Pytanie jaki transfer Ci obecnie zjada forum? Jest oferta tez dobra: http://www.hetzner.de/en/hosting/produktmatrix/rootserver-produktmatrix/

Tylko na dzien dobry trzeba troche zaplacic.

EDIT. I to jeszcze: http://www.strato.de/server/dedicated/index.html Tylko z tego co pamietam Strato jest nastawione na klientow glownie z DE.

Edytowane przez mlodszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrącę się ;] jeśli na serwerze ma być tylko jedna strona, ew kilka własnych to niekoniecznie trzeba się pchać w jakiś panel typu DA, plesk czy inny

wszystko można zrobić ręcznie, chociaż dla osoby która pierwszy raz ma styczność z linuxem to będzie to tor przeszkód

jeśli forum jest dosyć duże i generuje spory ruch to lepszym rozwiązaniem było by rozejrzenie się za alternatywa dla apache = nginx, lighttpd itd.

ja korzystałem z apache dwa lata, niedawno przesiadłem się na nginxa i odczucie jest duże, mniejsze użycie zasobów serwera, szybsze generowanie stron

korzystałem z oferty strato ponad rok, z oferty hetznera ok 2 miesięcy teraz ovh od 8 miesięcy i mogę powiedzieć ze

strato maja dobre serwery żadnych awarii podczas korzystania z ich serwerów no i co najbardziej cenione to nielimitowany transfer

hetzner, dawno temu korzystałem ale do jakości maszyn nie ma zastrzeżeń tylko ten limit transferu przeraża

ovh, niższe ceny ale sprzęt nie najlepszy, wszystko jest dobrze puki coś nie nawali, potem już tylko można narzekać oraz wprowadzenie limitu transferu, chociaż ja mam serwery ze starej oferty wiec bez limitu ;]

podsumowując, jeśli wybierzesz serwer z panelem typu DA, plesk czy cpanel to wystarczy tylko pogrzebać w nich i już masz uruchomione forum, jeśli masz czysta dystrybucje to sporo roboty przed tobą ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Sama nazwa linuksa już mnie odrzuca. Nie mówiąc o grzebaniu w jego ustawieniach. Dlatego na początku na pewno będzie jakiś panel, prawdopodobnie wymieniony plesk. Może w przyszłości, jak już będę miał dedyka, to popróbuję sie pobawić na localu - ale szanse na to sa na prawdę znikome.

PS Prawdopodobnie będzie OVH. Przynajmniej przez pierwszy rok.

PSS Strato posiada ograniczenia na transfer, o wiele większe niż OVH.

EDIT: W jaki sposób można się zapoznać z takim np. nginxem? Najlepiej pewnie korzystając, ale nie będę płacił grubej kasy za możliwość nauki. Czytanie tutoriali na sucho też raczej nie dla mnie. Można to to uruchomic jakoś wirtualnie na Win, ew. na oddzielnej partycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś się nad tym zastanawiałem i też miałem te same wątpliwości.

Powiem Ci tak:

- próba samodzielnego zestrojenia serwera to nie do końca szczęśliwy pomysł.

Gotowe zestrojenia od OVH nie są zbyt szczęśliwe (wiem, bo własnie u nich mam serwer).

Optymalne rozwiązanie to zlecenie pierwszej konfiguracji doświadczonej osobie. Nie są to jakieś magiczne kwoty, a przynajmniej masz pewność, że nikt Ci włama nie zrobi.

Ja dodatkowo z biegiem czasu (i rozwojem serwisu oczywiście) zainwestowałem również w stałą opiekę administratora. Monitoring działania serwera, kwestie aktualizacji itp. mam z głowy. Zajmujesz się wtedy tylko tym co najistotnejsze - czyli dalszym rozwojem serwisu.

Dobrych adminów w rozsądnych cenach możesz też poszukać na http://www.webhostingtalk.pl. Mnie administruje MALU - sprawdzona firma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega nie wspomnial ze nginx nie obsluguje rewrite ;] Co akurat w przypadku posiadania CSEO jest potrzebne :)

Wszystko oczywiscie sie da zrobic ale IPB dobrze sprawuje sie na Apache. Serwer z P4 apache, mysql etc spokojnie wytrzymywal obciazenie 300-400 userow. Tylko wtedy juz rewrite troche kulal. @Amfidiusz nie zna sie na administracji serwerem po to mu panel.

Ja mam OVH ponad 2 lata, z czego 1,5 roku na jednej i tej samej maszynie. Dobrze sie sprawuje.

Co do Adminow. Mozna ich rowniez spotkac na forum.ovh.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega nie wspomnial ze nginx nie obsluguje rewrite ;] Co akurat w przypadku posiadania CSEO jest potrzebne :)

mylisz sie, nginx obsluguje rewrite i to nawet ma wiecej mozliwosci niz apache

mam ipb + nginx + mseo i dziala lepiaj jak by to stalo na apache

EDIT: W jaki sposób można się zapoznać z takim np. nginxem? Najlepiej pewnie korzystając, ale nie będę płacił grubej kasy za możliwość nauki. Czytanie tutoriali na sucho też raczej nie dla mnie. Można to to uruchomic jakoś wirtualnie na Win, ew. na oddzielnej partycji?

jest nginx pod windowsa, ale bedziesz mial problem z procesami fcgi dla obslugi php, bo jedyne jakie sa dostepne dla windowsa to te z IIS, probowalem odpalic nginx + fcgi na windowsie ale nie dalem rady Edytowane przez andriu-m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Az musze poczytac kiedy to wprowadzili. Ostatnim razem jak konfigurowalem nginx to rewrite tam nie bylo.

Po 2 miesiacach przenosilem maszyne na lighthttpd aby bylo to... Calkiem dobra wiadomosc. Teraz moge sobie spokojnie wszystko przerzucic z apache ;] Zostaje pare rzeczy dla ktorych bedzie dzialac apache na reverse proxy, ale to calkiem niewiele ;]

A co do FCGI to polecam miec skrypt ktory co jakis czas robi resecik. Czasem FCGI lubi proces niepotrzebny zostawic ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie, zielonego pojęcia nie mam o czym mówicie :)

Anyway, nie lubię nierozwiązanych spraw, więc pokrótce wyjaśnię do jakich postanowień doszedłem (po spędzeniu kilkunastu godzina na czytaniu i nauce). Czystego serwera nie dam rady opanować. W związku z tym jestem skazany na jeden z paneli administracyjnych. Najwięcej pochlebnych opinii znalazłem o Plesku i to od niego pewnie zacznę. Jeśli chodzi o serwer, to jeszcze nie jest nic pewnego, ale na chwilę obecną padło na serwerydlaciebie.pl. Na początku będą skazany na to, co oni skonfigurują, a w przyszłości może pomyślę o wynajęciu usług kogoś, kto się na tym zna.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! ;)

Dobrych adminów w rozsądnych cenach możesz też poszukać na http://www.webhostingtalk.pl. Mnie administruje MALU - sprawdzona firma :unsure:

Mógłbyś przybliżyć jakiś zakres cenowy?

2. Do postawienia DNS'a na swoim serwerze musisz miec conajmniej 2 IP

6. Jesli korzystasz z panela - to dosc prosta sprawa

zakladasz konto uzytkownika, podpinasz pod niego domene (subdomene)

(kilka klikniec myszką) i robisz wszystko to co na zwykłych kontach

Czy żeby podpiąć domenę pod serwer, muszę na nim postawić DNSa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wht znajdziesz dużo osób - tylko że co niektóre tylko pisza że umieją to zrobić. Malu akurat zna się na rzeczy.

Podaj przede wszystkim jaki transfer generujesz , jakie chcesz mieć wpięcie ( 10 , 100 czy 1000 mbit) no i jaką maszynkę chesz mieć. ( ram , procesor itp.)

Za 40 euro nie znajdziesz nic porządnego z administracją.

Koszt przygotowania serwera zaczyna się od około 100 zł - zależy kto i jak to robi.

Dodatkowo pamiętaj o takich rzezach jak aktualizacje itp.

kimsufi jest dobre tylko jak w całym ovh bywa że jak coś padnie to trzeba czekać kilka godzin na wymianę sprzętu.

Z paneli do obsługi konta to DA sobie odpuść - na twoje potrzeby wystarczy coś darmowego , np. IPSconfig.

Marek Drzewiecki  - [email protected] - tel. 667 996 839 (24h) - HostMark.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wht znajdziesz dużo osób - tylko że co niektóre tylko pisza że umieją to zrobić. Malu akurat zna się na rzeczy.

Próbuję obecnie złapać z nim kontakt i dowiedzieć się, czy podjąłby się pomocy takiemu laikowi, jak ja :unsure:

Podaj przede wszystkim jaki transfer generujesz , jakie chcesz mieć wpięcie ( 10 , 100 czy 1000 mbit) no i jaką maszynkę chesz mieć. ( ram , procesor itp.)

Obecnie rozpoczynam kilka nowych projektów, więc szukam czegoś z maksymalnie dużym transferem, najlepiej unlimited. 100 mbit mi wystarczy. Bebechy bez znaczenia - skrypty na razie nie generują dużego obciążenia.

Za 40 euro nie znajdziesz nic porządnego z administracją.

Niestety, zauważyłem to. Dlatego podniosłem poprzeczkę do 100€. Oferta EQ6 idealnie mi pasuje :)

Koszt przygotowania serwera zaczyna się od około 100 zł - zależy kto i jak to robi.

To by było piękne! O aktualizacjach będę rozmawiał już z osobą, która mi będzie pomagała - jeśli na taką pomoc się zdecyduję.

Nadal jednak nie wiem: Czy chcąc podpiąć domenę pod serwer muszę posiadać dwa adresy IP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ci chodzi o administrację to:

http://www.serwery-dedykowane.net/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=59

lub www.najdmen.pl i administracja serwerem kosztuje 199 zł/mc.

w sumie to można wziąść sobie dedyka z kimsufi np. i7-2T i pogadać z najdmenem , malu, logout.pl ma vps-y z administracją więc można do nich napisać ile by chcieli za administrację dedyka z kimsufi. Chyba że ci nie zalezy na firmie i może być osoba prywatna to wal na wht i pełno osób ci to zrobi.

Tutki masz na howtoforge i na blueman.pl

Marek Drzewiecki  - [email protected] - tel. 667 996 839 (24h) - HostMark.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200zł dodatkowo miesięcznie na pewno nie znajdę. Na firmie mi nie zależy, nie potrzebuję fakturowania. Jednak nie oddam serwera w ręce pierwszej lepszej osoby, bo po miesiącu moje bazy mogą zacząć krążyć w sieci. Dlatego na razie skontaktowałem się z malu, jeśli z nim nie wypali - będę szukał dalej :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym na Twoje potrzeby polecił Ci tą osobę:

http://forum.ovh.pl/showthread.php?t=8622

http://www.inetive.pl/administracja,serwerow,linux

Obecnie można go spotkać na forum:

http://ovh.forumklientow.pl/

Sądzę, że możesz z nim pogadać i będzie w sam raz. Sam zastanawiałem się czy nie zainteresować się administracją Twojego serwera, jednak obecnie brak czasu na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale po wymianie kilku maili z @melu okazało się, że dorabia w firmie, z której będę brał dedyka :unsure: Przedstawił mi nawet ciekawą cenowo ofertę - a skoro ma dobry kontakt z właścicielami serwisu, to chyba nie będę szukał nikogo innego :)

@down, dam znać na pewno. W przeciągu miesiąca sfinalizuję sprawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nadal jednak nie wiem: Czy chcąc podpiąć domenę pod serwer muszę posiadać dwa adresy IP?

eee, nie wystarczy jeden

nawet nie musisz posiadać serwera DNS na swoim serwerze, teraz prawie każdy kto zajmuje się sprzedażą domen posiada możliwość zaparkowania domeny nie pod DNS tylko bezpośrednio na zadanym IP, domena jest zaparkowana na DNS tam gdzie masz domenę wykupiona a rekordy tej domeny wskazują na IP twojego serwera - najprostsze wyjście ale może się okazać ze panel zarządzania domena możne być ubogi w edycje poszczególnych jej rekordów np gdy byś chciał skorzystać z 'gmail dla domen'

dlatego polecam kupno serwera DNS, koszt niewielki 12zl/ pól roku przy max 5 zaparkowanych domenach na nich http://xxl-web.com/dns/xxldns/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.