Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Zalety i wady skryptu IP.Board


DawPi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Manager

Zalety i wady skryptu IP.Board

Wbrew pozorom to bardzo trudny artykuł do napisania. Na pewno padną odpowiedzi tendencyjne, jednak będę starać się tak przedstawić te informacje by w możliwie jak najmniejszy subiektywny sposób każdy z Was to odebrał. Opieram się na najnowszym wydaniu skryptu.

Zalety:

  • Cena - zacznę przekornie, gdyż uważam, że cena, jaką się płaci za ten skrypt jest jego największą zaletą. Gdyby nie to myślę, że nigdy nie poznalibyśmy tego skryptu w formie, jakiej się obecnie prezentuje. Dopracowany w każdym calu sprawia bardzo dobre wrażenie. Jest to produkt komercyjny, czyli klient płaci - klient wymaga. W takim układzie nie ma miejsca na pobłażliwość, fuszerkę. To zdrowy i bardzo pozytywny układ. Obecnie skrypt kosztuje 149,99$, ale o tym w dalszych rozdziałach.
  • Kod źródłowy - przejrzystości tego kodu inne skrypty mogą tylko zazdrościć. Dla piszących modyfikacje kod nawet zawiera cenne porady, a nawet przykłady wykorzystań kodu. Ba, nie są to zdawkowe, tajemnicze sformułowania, a logiczne i czytelne rady, które każdemu początkującemu programiście na pewno pomogą. Czasem zdarzają się nawet zabawne dopiski. Jakie? Zapraszam do studiowania kodu :)
  • Bezpieczeństwo - bardzo ważny punkt w obecnych czasach, gdzie domorośli hackerzy myślą, że złapali Pana Boga za nogi i wszystko potrafią, a co głównie sprowadza się do użycia exploita1. IP.Board oferuje w standardzie funkcje, które uniemożliwiają nieautoryzowany dostęp do ACP2 czy konta FTP3, na którym znajduje się forum. IP.Board cechuje również bardzo duża skuteczność z walce z robotami spamerskimi, przy poprawnej konfiguracji można pozbyć się tego typu śmieci z forum w praktycznie 100%.
  • Skiny - jednolita struktura ich budowy owocuję dostępnością dużej ilości darmowych, bardzo dobrych, skinów w Internecie i co ważniejsze - kompatybilnych z określoną wersją IP.Board. To bardzo duży plus dla IPSu, że rozwiązał to w ten sposób, powoduje to po prostu dotarcie skinów do wielu userów. Nie ma mowy o błędach czy niedziałającym skinie. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie on wykonany wg wspomnianych standardów. Przy wydawaniu aktualizacji IPS wydaje manual zmian w skinie - bardzo duże ułatwienie. Łatwość dostosowania wyglądy skina poprzez edycję CSS. Więcej o skinach można znaleźć w rozdziale im poświęconym.
  • Funkcjonalność - nie ulega wątpliwości, że ACP obfituje w bardzo dużą ilość funkcji, co ważniejsze pogrupowane są w logiczne struktury i dotarcie do każdej nie stanowi problemu. Każda funkcja jest przemyślana w sposób zoptymalizowany, nie ma mowy o dublowaniu czy braku istotnych możliwości. W skrócie należy tutaj wspomnieć o dostępności szeregu modyfikacji, ale o tym również w dziale im poświęconym. Dużą zaletą jest również możliwość łatwej implementacji nowych możliwości i funkcji.
  • Stabilność działania - IP.Board jest jednym z lepiej zoptymalizowanych skryptów. Jeśli dysponuje dobrą maszyną, przy dużej odwiedzalności nie sprawia problemów ani nie spowalnia przeglądania forum. Czyste IP.Board ( bez modyfikacji ) wykonuje ok. 5-8 zapytań do bazy danych4 , co przy wyniku phpBB5 około 20-30 jest bardzo dobrym wynikiem.
  • Obiekty - forum napisane zostało w technice OOP6 co sprawia, że jego konkretne moduły są od siebie niezależne, ale znakomicie ze sobą współpracują i wymieniają informacje między sobą. Dzięki temu unika się zbędnej powtarzalności kodu, optymalizuje działanie oraz co ważniejsze bezpieczeństwo, o czym była mowa powyżej.
  • Konwersja - jest udostępniony darmowy konwerter, który służy do przejścia z innego skryptu forum na IP.Board z zachowaniem zawartości forum, użytkowników, załączników. Więcej informacji w rozdziale poświęconym konwerterom.
  • Dodatki - dostępność bardzo dużej ilości profesjonalnych dodatków, typu modyfikacji, skinów, narzędzie, również dla developerów. Co najważniejsze - całkowicie za darmo. IPS 18 grudnia 2007r. udostępnił oficjalne centrum pobierania, modyfikacji, paczek językowych, skinów, modyfikacji czy nawet artykułów - resources.invisionpower.com. Możliwość pełnego dostępu przysługuje tylko klientom IPSu.
  • Support - IP.Board ma jeden z lepszych suportów ze wszystkich skryptów for. Tak oficjalny jak i ten mniej, czyli fora pasjonatów, którzy robią to, co kochają.
  • Copyright - możliwość usunięcia copyrightu ( za opłatą ). Bardzo dobre rozwiązanie np. dla stron przy których buduje się wewnętrzne profesjonalne forum, gdzie Administracja może nie życzyć sobie informowania użytkowników z jakiego skryptu korzystają. Rozwiązanie wbrew pozorom dość często spotykane w tego typu przedsięwzięciach. Minusem tego rozwiązania jest jego cena - obecnie to koszt 275$.
  • Uprawnienia - w IP.Board zaimplementowano bardzo rozbudowane możliwości edycji uprawnień. Tak jak i do samego forum, do funkcji np. czytania, przeglądania, ściągania, pisania nowych tematów, dostępu do komponentów, hasło na forum i innych aż do zarządzania dostępem do funkcji w samym ACP, gdzie nie jest konieczne dopisywanie użytkownika z prawami administratora do każdej sekcji ACP, a jedynie do dowolnie wybranych.
  • Błędy - bardzo dobrze zorganizowany system obsługi błędów. Szczegółowe raporty błędów sprawiają, że naprawa ewentualnych nieprawidłowości czy nagłych załamań stabilności, a ostatecznie działania forum jest bardzo wygodna i szybka.
  • Statystyki i logi - IP.Board cechuje bardzo ciekawe sekcje Board Logs oraz Statistic Center. W pierwszej mamy dostęp do szeregu logów aktywności kadry forum. Od prostych logów moderatorskich, przez logi aktywności administracji w ACP, logi emaili, a także błędów związanych z wysyłką maili, do logów aktywności botów wyszukiwarek, logowań administracji do ACP, na logach ostrzeżeń skończywszy. Druga sekcja natomiast oferuje nam dość rozbudowane logi rejestracji użytkowników, nowych tematów, postów, prywatnych wiadomości czy wyświetleń tematów. Wszystko to można dowolnie grupować i pokazywać wynik końcowy w różnych interwałach czasowych.
  • Dostępność API7 .
  • Społeczność - IP.Board to nie tylko skrypt forum, to również cała społeczność, która wyrosła wokół niego, z własną ideologią, manierami, slangiem czy zachowaniem, a także zwyczajami. To coś więcej. To po prostu jego magia J

Jak widać IP.Board odznacza mnogość zalet, wszystkiego nie sposób wymienić, starałem się jednak jak najlepiej oddać to, czegoś można się po nim spodziewać i co od niego oczekiwać.

Wady:

  • Instalacja modyfikacji = brak instalatora modyfikacji zaimplementowanego w standardzie. Na rynku jest dostępny taki instalator o nazwie UMI8 . Bardzo dobre rozwiązanie, którego standardów trzymają się obecnie wszyscy najlepsi skryptorzy IP.Board.
  • Wymagania - IP.Board wymaga bardzo dobrej maszyny o dużej mocy by pracować w optymalnych warunkach dla siebie i nie powodować niepotrzebnych 'zawieszeń' działania forum i tym samym utrudnień dla użytkowników.
  • Komponenty - IPS udostępnia oficjalne dodatki, blog, galerię, system downloadu, które jednak bez skryptu 'matki' - forum IP.Board nie są w stanie działać.
  • Skiny - brak możliwości dowolnego lub choć w zwiększonym zakresie, grupowania sekcji forum, których kolejność wynika z kolejności napisanego kodu źródłowego.
  • ACP - z nieznanych przyczyn IPS odszedł od standardu umieszczania plików językowych w oddzielnych plikach. To było bardzo dobre rozwiązanie, które ułatwiało mniej doświadczonym użytkownikom ( tak w j. angielskim jak i w obsłudze ) obsługiwanie i zarządzanie forum.
  • Licencja - ważność licencji pozostawia wiele do życzenia. Podstawowy okres skrócony do sześciu miesięcy z początkowych dwunastu jest niezrozumiały. Zapewne zaważyły kwestie pieniężne, ale mimo wszystko powinno istnieć sensowne i oficjalne wytłumaczenie. Oczywiście po wygaśnięciu ważności licencji można nadal używać legalnie forum, ale mimo wszystko traci się dostęp do aktualizacji. Brak możliwości wykupienia licencji dożywotniej uważam za największy minus. Więcej informacji w rozdziale poświęconym licencji.
  • Aktualizacja - pośpiech w wydawaniu nowych wersji oraz zbyt duża intensywność. Moim zdaniem te ruchy są bardzo nie przemyślane, wypuszczane są nowe wersje, w których w ciągu kilku dni są wykrywane błędy, niektóre nie są poprawiane przez kilka edycji ( np. błąd z popularnym <div> w trakcie edycji posty zawierającego kod HTML ). Doskwiera również brak manuala zmian w plikach, prezentowane są tylko zdawkowe informacje co zostało naprawione oraz które pliki zostały zmienione. Należy tutaj wspomnieć o programie WinMerge9 , który jest bardzo użyteczny podczas wykonywania upgrade'u na forum, które zawiera dużo modyfikacji.
  • Optymalizacja - brak wbudowanego systemu optymalizacji bazy danych. W tym celu należy doinstalować zewnętrzny moduł.

Nie trudno nie zauważyć, że lista wad jest o wiele krótsza niż zalet. Również i w tym przypadku starałem się przedstawić możliwe najważniejsze wady, pomijając już pewne aspekty, które ktoś może uznać za wadę, a inny za wręcz zaletę lub nie odróżniając jednego od drugiego.

Pozdrawiam,

DawPi

------------------------

1. Wykorzystuje występujący w oprogramowaniu błąd programistyczny i przejmuje kontrolę nad działaniem procesu - wykonując odpowiednio spreparowany kod (ang. bytecode), który najczęściej wykonuje wywołanie systemowe uruchamiające powłokę systemową (ang. shellcode) z uprawnieniami programu, w którym wykryto lukę w zabezpieczeniach. Ludzi używających exploitów bez podstawowej wiedzy o mechanizmach ich działania nazywa się script kiddies.

2. ACP - panel administracyjny, główne centrum dowodzenia skryptem, gdzie można zmieniać konfigurację, zarządzać skinami, językiem i ogólnie całym forum.

3. FTP (ang. File Transfer Protocol) - protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z i na serwer poprzez sieć TCP/IP. Protokół ten jest zdefiniowany przez IETF w RFC 959.

4.Baza danych - to zbiór danych zapisanych w ściśle określony sposób w strukturach odpowiadających założonemu modelowi danych.

5. PhpBB - aplikacja internetowa napisana w języku skryptowym PHP, służąca do tworzenia systemu forów dyskusyjnych dostępnych przez strony WWW.

6. OOP - programowanie obiektowe (ang. object-oriented programming), metodyka tworzenia programów komputerowych, która definiuje programy za pomocą obiektów - elementów łączących stan (czyli dane) i zachowanie (czyli procedury, tu: metody). Obiektowy program komputerowy wyrażony jest, jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań.

7. API (ang. Application Programming Interface), interfejs programowania aplikacji, interfejs programu użytkownika - specyfikacja procedur, funkcji lub interfejsów umożliwiających komunikację z biblioteką, systemem operacyjnym lub innym systemem zewnętrznym w stosunku do aplikacji korzystającej z API.

8. UMI ( ang. Universal Mod Installer) - komponent napisany przez Michaela McCune'a, jednego z najlepszych i najbardziej znanych skryptorów w świecie IP.Board. Jego oficjalne forum dostępne pod adresem www.invisionmodding.com

9. WinMerge - jest narzędziem umożliwiającym w łatwy sposób na porównanie kodów źródłowych tego samego projektu.

  • Lubię to 1

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.