Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

USB vs Wentylatorek z grafiki. Można podpiąć?


santoz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie dotyczące podpięcia pod USB wiatraczka.

Nie znam się, i nie chciał bym żeby po godzinnej pracy wiatraczka zjarał się slot USB.

Wiatrak wyciągnąłem ze starej grafiki (GF 5200).

Wiatrak jak przypuszczam ma 12v. A slot USB ma 5v. Więc wiatrak będzie kręcił wolniej. Niestety nie wiem czy nie skończy się to awarią lub przegrzaniem właśnie slotu USB. Na wiatraku brak informacji o watach, czy woltach.

Próbował ktoś zrobić coś takiego?

Nie chcę się chłodzić, po prostu do komputera mam podpięte urządzenie które strasznie się grzeje, i często odlutowują się styki wystającej wtyczki USB. Tak więc pomyślałem że można by to chłodzić właśnie wirnikiem z grafiki, głupi pomysł?

Baterie raczej nie wchodzą w grę, po po tygodniu zbankrutuję...

Edytowane przez santoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Po pierwsze to wiatraki mielą zboże na mąkę, w komputerze są wentylatory.

Padam na cycki! :) :) :lol_3: :lol_3: :lol_3: :lol_3: :lol_3:

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santoz, najlepiej będzie jak pójdziesz do sklepu z elektroniką, kupisz wymiarowy wentylator typowo do PC'tów i podepniesz go pod chincha. Tym sposobem nic nie spalisz, a 12v wentylator na 5v usb nie zadziała zbyt dobrze... (opcjonalnie jeśli masz stary komputer w domu, z którego już nie korzystasz, możesz wypiąć z niego wentylator i podpiąć. Ja tak zrobiłem w moim komputerze stacjonarnym.

Jeśli kompletnie nie masz pojęcia o elektronice, zajrzyj na odpowiednie forum tematyczne, może elektroda.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z definicji: Wiatrak – najstarszy silnik wiatrowy. Przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. :)

A tak na poważnie, to zajrzyj tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic130158.html

http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,wentylator-w-komputerze.html

Powinieneś znaleźć jakiś ciekawy wentylator, cichy i wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.

Jeżeli chcesz podpiąć wentylator pod złącze USB Potrzebne Ci będą:

-Wentylator (najlepiej zwykły - żadne podświetlane badziewie zabierające cenny prąd) **

-Kabel USB z jedną wtyczką (męską)

-Lutownica i cyna (opcjonalnie)

-Taśma izolacyjna

-miernik (opcjonalnie)

Oto schemat wtyczki USB (patrz standard A):

700px-USB.svg.png

Wentylator podepnij pod 1 i 4:

1 (czerwony) to zasilanie +5V

4 (czarny) to masa

Co do kolorów kabli nie jestem pewien, dlatego warto się wyposażyć w miernik.

Kable najlepiej jest zlutować. Mniej więcej już wiesz co i jak, do roboty. :)

** żeby było łatwiej:

03092010137.jpg

03092010138.jpg

Edytowane przez Dr.C4M3L3ON
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje urządzenie chłodzące to ja już wykonałem wczoraj.

Silniczek grafiki umieściłem na wyciętym w kartonie spodzie, wyciąłem dziurę w niewielkim pudełku po jakiś tabletkach, przykleiłem, podpiąłem i działa.

Świetnie chłodzi, problem w tym że mam to podpięte pod zasilacz, a to trochę niewygodne, podpiąłem pod USB działa ale słyszałem że żadnego wiatraczka, nawet tak małego nie powinno się pod usb podpinać, bo można zjarać gniazdo. Dlatego chciałem spytać i ew. Uzyskać potwierdzenie, czy tak może się stać. Jak widać na zdjęciu wiatraczek nie ma żadnych żaróweczek, diodek, gwizdków czy ekranu LCD :)

img0097h.jpg

img0096ji.jpg

Jak widać, moja pomysłowość nie zna granic :)

Edytowane przez santoz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby jestem z elektryki, ale jak na mój gust nie powinno się nic spalić, ale z drugiej strony: nie zda to efektu :) Za mało mocy dostarczy gniazdo i wentylatorek nie będzie mieć efektu chłodzenia.

Najlepiej byłoby poszukać transformatora żeby zmienić napięcie z 5V na 12V, ale nie wiem czy coś takiego jest w sprzedaży :lol_3:

Zaznaczam: słabo się znam, więc nie brałbym moich słów za wyznacznik :)

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, taki wentylator bez obramowania zdaje egzamin?

słyszałem że żadnego wiatraczka, nawet tak małego nie powinno się pod usb podpinać

Gniazdo usb daje prąd? Daje, wiec można podpinać różne urządzenia, byle nie przesadzić.

Na podobnej zasadzie działają podstawki chłodzące do laptopów.

Ty, a nie prościej kupić normalny wiatrak z allegro? :)

http://allegro.pl/wiatrak-ogrodowy-producent-220-cm-wk11-i1200192767.html

ten to by to na pewno schłodził ;D

Edytowane przez Dr.C4M3L3ON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, a nie prościej kupić normalny wiatrak z allegro?

Prościej, ale po co jak można mieć za darmo. Ja jestem oszczędny :lol_3:

ale z drugiej strony: nie zda to efektu :) Za mało mocy dostarczy gniazdo i wentylatorek nie będzie mieć efektu chłodzenia.
I co, taki wentylator bez obramowania zdaje egzamin?

Jak na razie zdaje, jest zimniutko wewnątrz pudełka, jak i urządzenie teraz zupełnie się nie nagrzewa, ale obramowanie i tak zrobię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santoz, jest jeszcze jedna opcja. Pomijająca i USB, i chincha, a wentylator będzie uniwersalny, w lecie będziesz mógł się nim chłodzić. :lol_3:

Niezbędny jest stary zasilacz, od laptopa, lampki - czegokolwiek - byle na wyjściu miał 12v. Do tego wentylator również 12v. Łączysz ładnie kabelki, czarny z czarnym czerwony z czerwonym (opcjonalnie możesz również wstawić regulator mocy wentylatora, aby sterować jego pracą). W moim przypadku wentylator stoi na specjalnej konstrukcji i dmucha mi w lecie na lewy profil - naprawdę rewelacja. Do czego zmuszają upały... :lol_3: Rozwiązanie z regulatorkiem jest o tyle ciekawe, że nie zawsze potrzeba pełnej mocy i większego hałasu.

Tak na marginesie: mam ambitny plan postawienia na dachu WIATRAKA ( :) ) który będzie ładował kilka potężnych akumulatorów - mniej więcej 45% już gotowe, zobaczymy jak pójdzie dalej :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Tak na marginesie: mam ambitny plan postawienia na dachu WIATRAKA ( :) ) który będzie ładował kilka potężnych akumulatorów - mniej więcej 45% już gotowe, zobaczymy jak pójdzie dalej :)

Nie przestaniecie mnie zadziwiać! :lol_3:

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.