Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Obsługa CDN w IPB 3.1.x


zelo

Rekomendowane odpowiedzi

What is a CDN?

CDN is a Content Delivery Network of highly-optimized servers all around the world working together to distribute your content (CSS and Javascript files, downloadable objects, applications, real-time media streams, and much more) through hundreds of servers instead of a single host. This "smart route" technology makes sure each visitor to your site gets their data from the city closest to them.

Why do you need a CDN?

By bringing your content closer to the user's connection point, the CDN provider MaxCDN unleashes the potential of your site with much faster load times, superior scalability, and guaranteed uptime. A faster loading site not only makes your visitors happy, it can also earn you a few extra points toward a higher ranking on the major search engines – and what business owner or webmaster wouldn't want that!

Teoretycznie takie przyspieszenie miało by sens(zwłaszcza dla SEO i robota google), szkoda tylko, że pakiet 1000GB transferu kosztuje 40$. Zużył bym go w 3 miesiące...

Edytowane przez Xawier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o rozproszone serwowanie statycznych treści. Ma to wiele różnych zalet np:

- rozproszenie pobierania plików po hostach (przeglądarki pobierają średnio 2 pliki z jednego hosta na raz)

- rozproszenie requestów na wiele maszyn

- przyśpieszenie pobierania plików (cdn sam rozkminia najbliższą lokalizacje w stosunku do usera i serwuje z niej pliki)

- Dodatkowo yahoo twierdzi, że roboty lubią jak treść statyczna pobierana jest z "cookieless domain" :)

Po stronie IPB chodzi o przepisanie linków tak, aby używały linka z zewnętrznego serwera. Szukam optymalnego rozwiązania tego problemu.

Edytowane przez zelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawier nie mam, ale z tego co wiem to oficjalnie google bierze pod uwagę szybkość strony (choć ludzie twierdzą, że chodzi o strony które wczytują się za długo w sensie pare/naście sekund.). Co ciekawe w narzędziach yslow (yahoo) i page speed(google) jest sprawdzane czy korzystasz z CDN i leci za to punktacja (polecam zapoznać się z tymi narzędziami bo dodatkowo yslow linkuje do obszernego materiału na temat sposobów optymalizacji stron według yahoo - osobiście uważam, że warto się z tym zapoznać, chociaż jest to bardzo obszerne).

Co do samego CDN nie wiem czy warto jest się pchać w takie rozwiązania. Osobiście na razie nie zamierzam inwestować w prawdziwy cdn, a pewną jego namiastke (rozproszenie requestów na więcej niż jeden host). W zasadzie nie wiem nawet jakich korzyści moge się po tym spodziewać, więc ciężko mi jest powiedzieć czy warto. Na pewno warto zrobić esty i sprawdzić czy daje to jakieś wymierne efekty.

Jeszcze ad narzędzi dodam strone:

http://www.webpagetest.org

Pokazuje ciekawe statystyki (ilość danych pobranych po 1 wejśćiu na strone, ilość danych po kolejnym (bierze pod uwage zcachowane pliki), czas wczytywania pojedynczych plików (z ładnym wykresem), przeprowadza także testy pod różnym kątem i linkuje pliki które ich nie zdały). Generalnie fajna sprawa, tylko sugeruje wybierać od IE6 do IE8 bo IE9 przekierowuje na jakąś inną strone. Wszystkie te dane są dostępne po otwarciu różnych obrazków w raporcie)

Remember that 80-90% of the end-user response time is spent downloading all the components in the page: images, stylesheets, scripts, Flash, etc. This is the Performance Golden Rule. Rather than starting with the difficult task of redesigning your application architecture, it's better to first disperse your static content. This not only achieves a bigger reduction in response times, but it's easier thanks to content delivery networks.

Źródłó Yahoo: Best Practices for Speeding Up Your Web Site (wspomniany wyżej tekst)

Edytowane przez zelo
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Sorry, że podbijam, ale gwoli ścisłości informuję, że można uaktywnić CDN na dwa sposoby: podając w konfiguracji odnośnik do własnego CDN lub aktywując usługę IPS CDN, która jest oferowana we współpracy z AWS. Co prawda, zleciały te 4 lata, ale przez ten czas znaczna ilość sporych serwisów korzysta z czegoś takiego, co stosunkowo rozbija obciążenie na więcej serwerów. Jest to IMHO rozwiązanie niezwykle praktyczne i bardzo pomaga odciążyć serwer źródłowy, minimalizując wąskie gardło. Jednakowoż, gdy szukałem czegoś darmowego pod forum IPB, trafiłem przy okazji tutaj. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.