Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Kodowanie UTF-8


Largo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, nic teraz nie robię.

Jeżeli Ci pomogłem, nie zapomnij proszę o kliknięciu - add.png

Możesz liczyć na moją pomoc z zakresu: PHP5, MySQL, JavaScript i Ajax | W trakcie nauki CSS i xHTML!

W sprawie pomocy z zakresu IP.Board służę pomocą w dziale Zaawansowane programowanie IP.Board

Proszę o nie wysyłanie próśb PW o prywatną pomoc - pomagam JEDYNIE na forum lub na zlecenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobiłeś wpis, ale to jest forum testowe, teraz wypada, abyś podał fix, bo muszę na swoim, opłaconym serwerze zrobić :-)

Jeżeli Ci pomogłem, nie zapomnij proszę o kliknięciu - add.png

Możesz liczyć na moją pomoc z zakresu: PHP5, MySQL, JavaScript i Ajax | W trakcie nauki CSS i xHTML!

W sprawie pomocy z zakresu IP.Board służę pomocą w dziale Zaawansowane programowanie IP.Board

Proszę o nie wysyłanie próśb PW o prywatną pomoc - pomagam JEDYNIE na forum lub na zlecenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to jest fix'em?

charset=latin-2

To jest raczej tymczasowy fix.

Jeżeli Ci pomogłem, nie zapomnij proszę o kliknięciu - add.png

Możesz liczyć na moją pomoc z zakresu: PHP5, MySQL, JavaScript i Ajax | W trakcie nauki CSS i xHTML!

W sprawie pomocy z zakresu IP.Board służę pomocą w dziale Zaawansowane programowanie IP.Board

Proszę o nie wysyłanie próśb PW o prywatną pomoc - pomagam JEDYNIE na forum lub na zlecenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stworzyć forum IP.Board w wersji 2.3.6 na UTF-8? Dodam, że to powinno działać na ŚWIEŻEJ instalacji. A więc ja instaluję, zmieniam w ACP kodowanie na utf-8 i dodaję język pod to kodowanie. Wszystko działa, pokazuje polskie znaki na forum, ale dlaczego w bazie pokazuje takie coś:

Dzisiaj zajmiemy si

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze: Gdzie ty tą bazę tak odczytujesz?

- w ACP > Admin > SQL Toolbox?

- w phpMyAdmin na serwerze

- na swoim kompie przeglądasz ściągniętą bazę?

Witaj,

W PHPMyAdmin i na swoim kompie. W ACP i stronie są polskie znaki. Ale na tyle znam UTF-8, że nie jest to ani jedna poprawna forma zapisu tego kodowania.

Pozdrawiam,

Largo

Jeżeli Ci pomogłem, nie zapomnij proszę o kliknięciu - add.png

Możesz liczyć na moją pomoc z zakresu: PHP5, MySQL, JavaScript i Ajax | W trakcie nauki CSS i xHTML!

W sprawie pomocy z zakresu IP.Board służę pomocą w dziale Zaawansowane programowanie IP.Board

Proszę o nie wysyłanie próśb PW o prywatną pomoc - pomagam JEDYNIE na forum lub na zlecenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

character_set_client - utf8

character_set_connection - utf8

character_set_database - utf8

character_set_filesystem - binary

character_set_results - utf8

character_set_server - latin1

character_set_system - utf8

character_sets_dir - /usr/share/mysql/charsets/

collation_connection - utf8_general_ci

collation_database - utf8_general_ci

collation_server - latin1_swedish_ci

To ja mam tak:

character_set_client 	latin1
character_set_connection 	latin1
character_set_database 	utf8
character_set_filesystem 	binary
character_set_results 	latin1
character_set_server 	latin1
character_set_system 	utf8
character_sets_dir 	***/charsets/
collation_connection 	latin1_swedish_ci
collation_database 	utf8_general_ci
collation_server 	latin1_swedish_ci

W bazie to samo czyli krzaki :) Forum wyświetla się poprawnie tylko na UTF-8, próbowałem jakichś konwersji po stronie serwera ale krzaczyło się tylko na coraz to różniejsze sposoby... mówię również o plikach skryptu.

Edytowane przez swist
10wi68l.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... Zapomniałem, że miałem wytłumaczyć.

Largo, tak naprawdę serwer przechowuje dane w bazie, w formacie latin1. To jest to ustawienie - "character_set_server - latin1". Jeżeli dane z forum spływają w utf8, to serwer musi jakoś wepchnąć znaki w to kodowanie. Ze standardowymi nie ma problemu, natomiast "polskie znaki", które w tym systemie kodowania są dwubajtowe, stanowią problem. Dlatego też są rozbijane na dwa, osobne znaki. Istnieje też specjalny mechanizm, funkcja, która zajmuje się konwertowaniem pomiędzy bazą a stroną (forum). PhpMyAdmin nie ma takiego mechanizmu (chociażby po to, żeby dało się bezpośrednio grzebać w bazie). Dlatego też polskie znaki mogą czasami mieć dziwny wygląd - w przypadku utf8 widzimy każdy znak, jako dwa osobne znaki i Twój tekst na forum:

Dzisiaj zajmiemy się ulepszaniem przedmiotów, czyli na podnoszeniu klasy przedmiotu, przy pozostawieniu niezmienionych magicznych cech przedmiotu. Największym bonusem i jednoczesnie jedynym powodem, dla którego przedmioty są upgrade'owane są ich nowe i lepsze współczynniki typu obrażenia i obrona.
widać w phoMyAdmin, w formacie unicode, tak:
Dzisiaj zajmiemy się ulepszaniem przedmiotów, czyli na podnoszeniu klasy przedmiotu, przy pozostawieniu niezmienionych magicznych cech przedmiotu. Największym bonusem i jednoczesnie jedynym powodem, dla którego przedmioty są

Jednym słowem, jest to prawidłowy objaw, choć może utrudnić bezpośrednie "pisanie" w bazie. Jaka na to rada? Spytać admina serwera, czy nie mają takiego, który koduje w utf8, poszukać innego dostawcy z utf, albo pracowicie zmieniać znaczki przed wpisaniem. Można też w dosyć prosty sposób samemu napisać konwerter, lub skorzystać z Iconv (tutaj masz trochę o tym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.