Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Jak poprawnie wykonac up-date z 3.2.3 do 3.3.4 - Baza danych i tematy


Greedy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Manager

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby temat z linku, ale podepnę się pod to pytanie z innym. Pisaliście, że w wersji 3.3.1 zmieniono kodowanie (?)... na utf-8?

I ponoć bazę trzeba przekonwertować. Niestety mam mieszane kodowania, więc w grę wchodzi zgranie bazy, zmiana kodowania z latin2 na utf8

4080 DEFAULT CHARSET=latin2;

zmienić na

4080 DEFAULT CHARSET=utf-8;

Tak? czy się mylę?

Druga sprawa to zmiana ogonków na utf-8. Zauważyłem, że bez względu na to, czy tabela ma latin2 czy utf8, są polskie znaki, więc zastanawia mnie, jakie to w zasadzie ma znaczenie, jakie kodowanie ma ustawiona tabela. Znaki są identyczne. (Sprawdzałem w EditPad Lite). Jedyne krzaki jakie znalazłem i nie potrafiłem znaleźć właściwego kodowania, to tabelka z wynikami wyszukiwania.

Wspominaliście o robieniu tego ręcznie... czemu ręcznie, jeżeli ogonki są takie same? Można to robić chyba po przez ssh?

A jeżeli z jakiegoś powodu jednak muszę zgrywać bazę na dysk i bawić się takie pierdoły, to spotkałem się z dwiema wersjami ogonków utf-8. Wersja dziesiętna i szesnastkowa. Pytanie, którą ewentualnie zastosować?

Obstawiam, że hex.

Trzecia rzecz - pisaliście, że skoro fora są duże, to właściciele będą wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Widać mam za małe forum na to. O co chodzi z poleceniami TURNCATE czy coś takiego? Coś ma się ponoć wysypać przy wgrywaniu przekonwertowanej bazy. O dziwo nikt nie napisał jak naprawić tabelę, po prostu zostało to wspomniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powiedział że IPB zmieniło jakieś kodowanie od wersji 3.3.4 Odkąd pamiętam (czyli od 3.2.3), preferowane jest UTF-8 jeśli nie chcesz mieć problemów. Nie robi się żadnej "extra" konwersji bazy przy upgrade skryptu ani z 3.3.1 do 3.3.4 ani nawet z 3.2.3 do najnowszej, nie musisz wybierać żadnych ogonków, ani używać ssh. Ale to fajnie że masz dostęp do ssh bo nie każdy ma.

Po upgrade, jedynie mogą wystąpić problemy z szablonami i tłumaczeniem, jeśli nie są dostosowane do wersji, co można bez kłopotu naprawić. Mogą występować kłopoty z dodatkami, jeśli nie są kompatybilne z nowymi wersjami, dlatego trzeba robić upgrade z zachowaniem odpowiednich zaleceń, które też wszędzie i tu są wyjaśniane na forum. Funkcja truncate jest poleceniem SQL które służy do czyszczenia tabeli a nie do jej usuwania. Jeśli więc wyczyścisz np tabelę members opcją truncate, to ją zniszczysz, bo usuniesz z niej wszystkich Użytkowników. Tabela pozostanie tam gdzie była, ale będzie PUSTA. Truncate, stosuje się do tabel, z których wskazane jest usuniecie zawartości raz na jakiś czas. Np powiadomień, albo zalegających PW w jakiś końskich rozmiarach i to wszystko.

A jak chciałbyś naprawić tabelę, po której się przejechałeś truncate'm? :D Rób sobie lepiej backup, albo zleć to Administratorowi serwera, o ile nie masz takiej usługi a nawet o tym nie wiesz, bo widzę tu spore braki u Ciebie z cyklu "gdzieś dzwonią, ale nie wiem dokładnie gdzie" ;)Nie ma takiej możliwości, żeby odzyskać usuniętą tabelę bez przywrócenia jej z backup. Pamiętaj też że truncate, to NIE JEST delete, która USUWA tabelę wraz zawartością a nie tylko czyści zawartość. A jak chcesz naprawiać tabelę, to sie to robi przez PHPMyAdmin prostą metodą "Napraw tabelę". i / lub wszystkie tabele. Wtedy usuwany jest nadmiar danych i wykonywane są proste czynności naprawcze.

Edytowane przez semenedar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ktoś bredzi

W związku, że nowe IPB 3.3.1 spłatało figla* użytkownikom o innym kodowaniu niż UTF-8 przedstawiam sposób na szybką i skuteczną konwersję naszego forum do jedynego lubianego systemu kodowania UTF-8.

Mi się zdarzały problemy z kodowaniem, obecnie wbity jest na stronie ten nieszczesny ISO, a babole występują przy nazwa zdjęć w galerii, kiedy któreś zawiera polskie znaki. Tak to nic się nie dzieje. Częśc tabel w bazie ma latin2, część utf, ale tak jak wspomniałem, ogonki są identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przeczytaj dokładnie co zacytowałeś. Potem jeszcze raz to co napisałem, ze wskazaniem na UTF-8 jeśli nie chcesz mieć problemów. A potem znów przeczytaj to co zacytowałeś :D Ów ktoś miał ustawione inne kodowanie od UTF-8 co jest bardzo niezalecane. Napisałem wyraźnie, że jeśli nie chcesz mieć problemów, ustaw UTF-8, i powinieneś mieć to zrobione już dawno. Oczywiście zrób to przed konwersją. Poszukaj na forum, jak ujednolicić kodowanie bazy, więc po prostu uzupełnij braki dotyczące SQL a potem zastosuj poradniki dotyczące ujednolicenia bazy. Radziłbym Ci NAJPIERW dowiedzieć się czy Twój host, produkuje okresowo automatyczne backupy, lub zleć stworzenie backupu ZANIM to wszystko zaczniesz robić.

Edytowane przez semenedar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, że spłatało figla, bo działa tylko na utf-8 i w ten sposób zapisuje znaki, więc wnioskuję, że problemem moim nie będą tylko bardzo sporadyczne krzaki w nazwach zdjęć, a pełne wykrzaczenie się albo nowych wpisów, albo starych, w zależności od tego, jakie kodowanie będzie ustawione na wersji 3.3.1 i wyżej. Więc zamiast 'powinienem', muszę to zrobić. Wyraz 'preferowane' w Twojej wypowiedzi jest mylący. Jeżeli dla Ciebie akceptowalne jest wykrzaczenie, to rozumiem, ale jeżeli coś ma faktycznie działać bez rozwiązań na gumę do żucia, to "trzeba to zrobić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji, ktoś napisał poradnik a Ty twierdzisz że bredzi :D Dzięki takim poradnikom, np Ty, będziesz wiedział jak zakodować poprawnie bazę. UTF-8 to podstawa. Zanim nie ujednolicisz bazy i nie przejdziesz na UTF-8 lepiej nie rób update bo za skutki, nie ręczę. Nie wyświetlasz wersji forum na swoim rowerowym (całkiem fajne forum) ale mniemam, że jest to 3.2.3 Masz rację, że słowo preferowane, to zbyt mało powiedziane. Musisz to zrobić. Ale co ja Ci będę rozkazywał? :D Więc Ci powiem że to jest preferowane i już.

Edytowane przez semenedar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może też użyłem złego sformułowania ale skonfrontowałem je z Twoim stwierdzeniem 'preferowane' ;).

To wracam do mojego postu, czy dobrze myślę, o zmianie kodowania tabel?

I z której wersji tego utf korzystać? dec czy hex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.