Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Komputer PC


DawPi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Manager

Witam,

jako, że na forum mamy paru specjalistów od komputerów, a może więcej tylko nie mieli okazji się ujawnić, myślę, że teraz mają szansę. :P

Cel:

zakup komputera domowego, bez monitora, nie przeznaczony do gier, szybki, dynamiczny, rozwojowy.

Cena:

Powiedzmy, że nieograniczona, ale ma odzwierciedlać możliwości. Myślę, że do dwóch tysięcy polskich złotych coś takiego można znaleźć.

Główny obszar poszukiwań:

Allegro * pl

Linki do wartych uwagi ofert niezwykle mile widziane. :P

Pozdr0 ziąsy,

DawPi

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najwygodniej jest poskładać komputer, polecam części z Komputronika - pewna firma, a sklep pewnie znajdziesz w Krakowie, jeśli wolisz odbiór osobisty.

Czyli tak: grać nie będziesz, więc automatycznie z wygórowanej karty graficznej rezygnujemy (zintegrowane byłaby w sam raz jakaś). Tego co potrzebujesz to 4-rdzeniowy procesor, dużo ramu.

Dalej, potrzebujesz też dysku? W kwestii muzyki wystarczy zintegrowany dźwięk, czy raczej lubisz posłuchać czegoś w dobrym tonie?

Za 2tys. można naprawdę dobry sprzęt znaleźć, z czego będziesz zadowolony, jutro coś poszperam.

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Nie no, grafiki nie chcę integrować.

Odnośnie karty dźwiękowej to nigdy nie miałem innej jak zintegrowanej, jak to wygląda w kosztach?

Myślałem o złożeniu - ktoś pomoże? :P

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij Tutaj. Potem przejrzyj dział, w którym znajduje się temat. Śledź odpowiedzi, rekomendacje i zastrzeżenia. Po dwóch tygodniach wyrobisz sobie opinię na temat poszczególnych komponentów PC. Wtedy tam zadaj pytanie z pierwszego postu z konfiguracją, która Ci się podoba. Po kilku poprawkach będziesz miał zestaw swoich marzeń. Ja w ten sposób zawsze kupowałem komputer (tylko trwało to zawsze min. półtora miesiąca :P).

Od siebie nic nie podam, bo informacje o tym co jest trendy, a co nie mam ze stycznia, a przez ostatnie siedem miesięcy mogło się sporo zmienić. Jedyne co mogę rekomendować, do głośniki Solo5c, które nigdy się nie zestarzeją :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Amfidiusz: ja nie mam całego miesiąca, dysk mi rzęzi. Trzeba coś kupić NOW! :P

To co? Ktoś zarzuci jakimś linkiem z Allegro?

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupywalem 2 lata temu z allegro od usera o nicku: lee26.

Znajomy kupowal w te wakacje od usera o nicku adict.pl calego nie pamietam.

Moj komputer chodzi jak złoto. Przez 2 lata zero awarii super wszystko smiga. Giery tez :P

Znajomy po 5 dniach musial wymieniac karte po 2 tyg dysk.Karta Nvidia dysk tez markowy. Mozliwe,ze wada fabryczna.Oczywiscie na gwarancji.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1146284 Jak najbardziej polecam. Wiele ofert to kompy o superparametrach za grosze a pozniej jest nie zawsze jak u mojego znajomego :P

Edytowane przez Leo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym się nie zdecydował na zakup złożonego zestawu z Allegro. Ale to tylko moje odczucia, mogę się mylić. Chciałbym jedynie zwrócić Twoją uwagę na drobne szczegóły:

http://community.tomshardware.pl/comments.php?DiscussionID=234148

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=142996&mode=threaded

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Ciekawe czemu w każdym z w/w tematów przewija się Modecom i IBOX? :P

Popatrz także na punkt szósty:

Nagrywarka DVD Samsung, Liteon dual layer !!!

O ile Samsungi są jedną z wiodących marek, to Liteony lubią padać. A że sprzedawca chce włożyć jak najtańsze komponenty, to jak myślisz, nagrywarkę której firmy otrzymasz?

Pozostaje jeszcze kwestia dysku, gdyż jego producenta ciężko się doszukać. O obudowach Iboxa też krążyło sporo negatywnych opinii, ale to już sobie znajdziesz. Kwestii CPU/MoBo/GPU/RAM nie drążyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, chciałem jeszcze dołożyć kilka negatywnych opinii o procku czy płycie z tego zestawu, ale za dużo ich nie było :P Ale przy okazji przejrzałem trochę wątków i w sumie oprócz spadku cen nic się nie zmieniło (nie licząc premiery i7 od Intela i X4 od AMD, które sprawiły, że ceny czterordzeniowych procków wreszcie spadły). Więc jak dla mnie sytuacja wygląda tak:

Procesor: Intel Core 2 Quad Q9550 - 765 zł

http://allegro.pl/item709018992_intel_core_2_quad_q9550_4x2_83_ghz_12mb_box_e0.html

Ewentualnie słabszy lecz wystarczający AMD Phenom II X3 720 Black Edition (450zł) lub droższy, perspektywiczny Intel Core i7 920 (1050zł).

Płyta główna: Asus P5Q-E - 450zł

http://allegro.pl/item709015951_plyta_glowna_asus_p5q_e_intel_p45_socket_775.html

Pół roku temu był na nią szał. Ma wszystko, czego potrzeba, a dorzucili jeszcze pełno bajerów. Z tańszych, również polecanych odpowiedników możesz popatrzeć na legendarną MSI P45 Neo2-FR (340zł) lub lekko tańszą Asus P5QC (390zł). Niżej niż 330zł nie warto schodzić.

RAM: A-Data DDR2 2x2048MB Extreme Edition (180zł)

http://allegro.pl/item711560789_a_data_vitesta_extreme_edition_4gb_ddr2_800mhz_2x2.html

Tutaj żadne bajery nie są Ci potrzebne, a 4GB w zupełności na początek wystarczy. Adaty są tanie, wydajne i szybkie. A jak przestanie wystarczać, to zawsze można dokupić drugą parę.

Grafika: Radeon HD4850 - 360zł

http://allegro.pl/item708158194_sapphire_radeon_hd4850_512mb_ddr3_dvi_pci_e_256bit.html

Tutaj również, jak sam przyznałeś, megawydajności nie potrzebujesz. HD4850 w testach wypada podobnie to 9800GT(X?), a jest tańsza. Crisisa spokojnie odpalisz, a przy w/w procku to i GTA4 poleci. Jeśli jednack chcesz trochę więcej, to poczytaj o HD4870 lub GTX260.

Dysk: WD 640GB SATAII 6400AACS - 210

http://allegro.pl/item712654086_wd_640gb_sataii_7200_gp_6400aacs_energooszczedny.html

Od roku sam takiego posiadam. Czytałem sporo recenzji, więc jestem do niego przekonany. Cichy, szybki, niezawodny. I w dodatku energooszczędny :P Z alternatyw możesz spojrzeć na Samsunga F2EG (180zł)

Zasilacz: Corsair 520HX - 360zł

http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=2090

Nigdy nie ukrywałem, że wśród zasilaczy jestem fanem Corsaira :P Warto poszukać sobie czegoś z odpinanymi kablami. Polecany jest również Chieftec CFT A12S oraz tani lecz skuteczny Fortron 500W 60APN (160zł; mam 350W w domu - są niesamowicie głośne!).

DVD: SAMSUNG SH-S223B - 100zł

http://allegro.pl/item710526242_nowa_nagrywarka_sata_samsung_sh_s223b_czarna_wwa.html

Tutaj wybór jest prosty: bierz najnowsze dziecko Samsunga z serii SH. Ostatnio zamontowałem w domu SH-222. Na razie mogę powiedzieć, że jest cicha i wypala płyty poprawnie. No i że jeszcze działa... Alternatyw nie znam (na pewno odpuść sobie Liteony i LG).

Chłodzenie CPU: Scythe Mugen - 160zł

http://allegro.pl/item713979559_scythe_mugen_socket_478_775_754_939_940_am2_2.html

Zdecydowanie najwydajniejsze chłodzenie na procka wykorzystujące powietrze. Możesz też się przyjrzeć Pentagramowi Karakorum, które nie odstępuje Mugenowi, jednak nie posiada magicznej naklejki z napisem 'Scythe' :P

Obudowa: CoolerMaster Elite 33X - 140zł

http://allegro.pl/item716775520_obudowa_atx_cooler_master_elite_331_czarna_wwa.html

Przez ponad dwa lata uważana za najtańszą z obudów, które można polecić, więc znalazła się w wielu rekomendowanych zestawach. Niczym się nie wyróżnia, ale też nie brakuje jej niczego. Czyli coś, w co nie będziesz się bał włożyć drogich bebechów, a co będzie i tak stało niewidoczne pod biurkiem. Ludzie polecają również Tacens Sagitta LUX (tego nie znam, 200zł) czy Asus TA-XX (o tym również nie słyszałem, 120zł).

Do tego pamiętaj o paście (Arctic Silver 5 - 25zł) i przesyłkach (w sumie jakieś 150zł). Całościowy koszt mojego zestawu marzeń wynosi więc ok. 2900zł. Teraz Twoim zadaniem jest poszukać oszczędności w PSU czy GPU, żeby obniżyć ten koszt. Powodzenia! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Amfidiusz: dziękuję za super porady, takie są najcenniejsze bo od użytkownika, w dodatku widzę, że znasz się na rzeczy, jednak ten komputer za prawie 3k nie spełnia warunku do 2k. Ja wiem, że można i tyle wydać, ale nie potrzebuję takiego potwora.

Sam od paru lat działam na jakimś AMD Athlon 3000+ 1,8 GHz z 1GB ramu i 250GB dysku. i daje radę. :P

Szedłbym jednak w jakieś 2GB ramu, ponoć XP nie obsłuży 4GB - to główny powód zmiany na 2GB, a visty nie chcę.

Na pewno jakiś dysk 1TB to byłaby bajeczka.

Dzięki za porady, a możesz mi złożyć kompa marzeń do 2kzł? :P

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić - nowy XP (64-bitowy) obsługuje powyżej 3,5GB ramu, nie wiem ile dokładnie bo sam nie testowałem, ale kiedyś to sprawdzałem bo zastanawiałem się czym on się różni. Dodatkowo dobrze obsługuje już kilkurdzeniowe procesory, w przeciwieństwie do 32-bitowego, który nie wykorzystuje w pełni ich możliwości :P

Jedyny minus to sterowniki, które zwykle trzeba na nowo ściągać pod tę wersję.

To może ja spróbuję :P

Razem: 2138,90 zł

Taki bym osobiście w tej cenie poskładał, może rezygnując z karty dźwiękowej, co jeszcze bardziej by zbliżyło do 2tys. :P

Jak już mówiłem, z systemem 64-bitowym, na którym zresztą działa VISTA wszystko powinno działać sprawnie. Wiadomo, że XP64 ma nieco mniejszą wydajność niż VISTA, jednak to odczuwalne jest dopiero przy obróbce filmów i tego typu programów zżerających zasoby procesora.

====

EDIT

====

Zapomniałem o obudowie. Rezygnując z dźwięku na korzyść obudowy wyjdzie na to samo. Ewentualnie można by poszukać starszej karty graficzne, przy czym polecam GeForce'y od Gainward, zawsze miały dobrą wydajność. Myślę, że już przy 200zł znalazłby się jakiś, ot chociażby: http://www.komputronik.pl/index.php/product/74598/Podzespoly-PC/Karty-graficzne/GeForce_with_CUDA_9400_GT_Gainward_512MB_HDMI_&_DVI_%28PCI-E%29_%28DDR2%29_SilentFX.html

Edytowane przez godfather

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się ładnie dla niego rozpisałem :P

------------------

AMD Phenom II X3 720 Black Edition - 465 zł

Gigabyte MA770T-UD3P - 290 zł

OCZ 2GB 1066MHZ - 99 zł

Asus GeForce 9600GSO 384MB TOP - 230 zł

Fortron FSP500-60APN - 169 zł

WD 640GB SATAII 6400AACS - 210 zł

SAMSUNG SH-S223B - 100 zł

Pentagram Karakorum - 90 zł

CoolerMaster Elite 33X - 140 zł

Arctic Silver 5 - 25 zł

Przesyłka z Apollo.pl - 60 zł

Razem - 1878 zł (Zostaje zapas na lepszy zasilacz/grafikę/dysk :P).

Specem nie jestem. Przekazuję to, co wyczytam, a co z reguły jest tylko opinią speców, którą opierają na testach i własnych doświadczeniu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak zakupy? Masz już coś na oku?

Tutaj jeszcze zestaw faceta, który na prawdę zna się na rzeczy (a przynajmniej wie więcej od Leopolda :)):

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&showtopic=305652&view=findpost&p=3353629

Wyrzuć monitor (bo tego chyba nie chcesz uwzględnić w limicie?), głośniki i inne bajery i wyjdzie Ci równe 2k zł :)

--------

goduś, obudowa obudową, ale gdzie zasiłka, chłodzenie i wysyłka? No i bez ramu pecet też raczej nie ruszy ;) A uwzględniając te komponenty dochodzimy już do 3k, którego DawPi wypiera się jak ognia.

Edytowane przez Amfidiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Jeszcze nie składałem zestawu marzeń, zrobię to na dniach, bo na razie piszę pracę mgr. inż. :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

goduś, obudowa obudową, ale gdzie zasiłka, chłodzenie i wysyłka? No i bez ramu pecet też raczej nie ruszy ;) A uwzględniając te komponenty dochodzimy już do 3k, którego DawPi wypiera się jak ognia.

Aj, właśnie. Zamknąłem se kartę i o tym ramie zapomniałem :)

Chłodzenie? Procesor w wersji box, a do normalnej pracy wentylator, który tam jest wystarcza. Zasilacz? DawPi nie podał jaki ma w starym kompie, może wystarczy :)

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to w sumie niska cena na sprzęt na lata, choć można zamienić cztery rdzenie na dwa, ddr3 na dd2, ogólnie pokombinować. Hmm, trudno tak rozporządzać cudzym budżetem, zdaj się na rady Amfidiusza, widać, że potrafi wyszperać dobry sprzęt.

Osobiście ja bym nie zamawiał na allegro, tylko w normalnych sklepach, ale to już rzecz gustu. Jakoś nie ufam kupowaniu sprzętu przez aukcję.

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

godfucker: ja obecnego kompa też nie planowałem na lata, ale jak widać przez te lata trzyma się dobrze i gdyby nie dogorywający HDD nie zmieniałbym. Można też iść w stronę nowego dysku, ale to tak jakby kupować malucha, a ładować do niego skórę.

Jak już zmieniam PC to na kolejne parę lat. :)

Qmasz? :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.