Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Opinie o IP.Board 3.0


DawPi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Manager

Witam,

dziś zaczynam mini serię tłumaczeń + własnego komentarza z oficjalnego forum o nadchodzącym IP.Board 3.0 :)

Tłumaczenia będą bardzo luźne - tylko głębszy sens, bez szczegółów, myślę, że będzie to lepiej brzmiało aniżeli sztywne trzymanie się oryginału. Nie tłumaczyłem wszystkiego, tylko ten najistotniejsze wg mnie fragmenty.

Na pierwszy ogień zacznę od jednego z najnowszych wpisów traktujących o nowym systemie BBCode - czyli to, co używamy bardzo często na forum.

~~~

Zmiany do wersji 2.x

  • Każdy BBCode będzie konfigurowalny w ACP. Dlatego też jeśli ktoś będzie chciał dodać kod "rel='nofollow'" do postów to będzie to możliwe bez konieczności edycji plików forum i niepotrzebnego kłopotu i powodowania błędów.
  • Nastąpi duża zmiana w kodzie HTML - zmiana parsowania na bliższe XHTML. Będzie np. dodany znacznik alt='' do grafik. Obecnie tag B ( pogrubiający tekst ) używa kodu <strong>, od wersji 3.0 będzie to tag <em>.
  • Również prostsza stanie się edycja syntax-code'ów czyli np. wyglądu pól po użyciu tagu
     i innych.
    [/list]


    [b]Nowe funkcje w IP.Board 3.0:[/b]
    [list]
    [*]Aliasy - teraz różne tagi mogą robić to sam. Dla przykładu użycie CODE i CODEBOX wygeneruje ten sam kod. Czy np. MEDIA, BLOGMEDIA, YOUTUBE itd.
    Sam nie bardzo to rozumiem, ale zobaczymy w praktyce ;-) Nie rozumiem głównie przeznaczenia tego lub tak to napisali, że może to jednak jest sensowne ( na pewno :) ).
    [*] Obsługa pojedynczych tagów. Chcesz użyć tagu [hr] - teraz będziesz mógł.
    W sumie dopiero ostatnio się dowiedziałem, że obecnie IP.Board nie obsługuje pojedynczych tagów, a klient się uparł się wykodziłem pewną sztuczkę. Jak ktoś będzie chętny to napiszę jak.
    [*] blokada parsowania tagu w tagu. Dla przykładu - obecny CODE właśnie spełnia taką funkcję, w nowym IP.Board będzie to w pełni konfigurowalne.
    [*] kontrola użycia - będzie możliwe ustalenie, które grupy mogą korzystać z danych tagów ( druga grupa również będzie obsługiwana ).
    [*] kontrola użycia 2 - możliwość ustalenia w których sekcjach forum można użyć danego tagu. Prosty przykład - chcesz zezwolić na użycie tagu IMG w postach, ale nie w sygnaturach? Teraz będzie to możliwe.
    [/list]

    [b]Nowe 'standardowe' tagi w IP.Board 3.0:[/b]
    [list]
    [*]member - poprzez użycie kodu [b][member=DawPi] [/b] wyświetlisz nazwę usera będącą jednocześnie linkiem do jego profilu.
    [*]hr - poprzez użycie kodu [hr] wstawisz ładną poziomą linię ;-)
    [*]xml i php - poprzez użycie kodu [xml]zawartość XML[/xml]

    lub

    [php]$phpCode = 1;[/php]

    wygenerujesz ładną, pokolorowaną składnię tych języków ( oczywiście podany kod ).

  • media - możesz od teraz dodawać nowe 'media' na forum. Linki do youtube i inne. Wszystko konfigurowalne w ACP.
  • Zarządzanie BBCode'ami nigdy nie było prostsze od tego w ACP! :)

    [b]Nudna techniczna pogawędka:[/b]

    • Najważniejszą zmianą, jaka została zaimplementowana jest parsowanie treści wyświetlanej na forum, a raczej tego brak! Tak, otóż, w bazie danych będzie składowane prawie dokładnie to samo, co wpiszesz na forum. Dzięki temu unika się błędów możliwych do wystąpienia podczas re-parsowania kodu. Zamiast tego, owe parsowanie będzie odbywać się dopiero podczas wyświetlania treści na forum.
    • Kolejną dobrą informacją jest to, że nie musisz już nigdy wykonywać przebudowy postów, tak jak do tej pory. Tak, dokładnie to przeczytałeś - nie będzie konieczna ręczna przebudowa postów. Wykonasz to tylko raz - podczas upgrade'u do 3.0. Potem zajmie się tym specjalny task czyli zadanie/skrypt wykonywany okresowo.
    • Kolejna zmiana to zmiana, a raczej kompletna przebudowa głównego kodu BBCode - wolne i obciążające system wyrażenia regularne zostaną zastąpione przesz szybkie funkcje php, takie jak [b]strpos [/b]i [b]substr_replace[/b].

    Myślę, że takie zmiany wyjdą nam tylko na dobre ;-)

    A co Wy o tych wszystkich zmianach sądzicie ?

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
Jelsoft dostanie po d*pie ;]

Dobre :)

Coming Soon....

`2009

Pierwsze wersje beta powinny pojawić się pod koniec tego roku :)

Ale jak będzie z licencją? Będzie trzeba coś dopłacac?

Myślę, że nie. Niby dlaczego mamy dopłacać? Przecież to nadal będzie 'ten sam' produkt i jakieś zmiany cen czy dopłacanie byłoby po prostu nie fair. Mogą ewentualnie zmienić ceny nowych licencji ( o zgrozo ;/ ), ale dla dotychczasowych klientów nie powinni nic zmieniać.

Jednak mnie martwi coś innego - mianowicie skiny i modyfikacje - wszystko jak leci trzeba będzie zrobić od nowa ;/

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wersje beta powinny pojawić się pod koniec tego roku

Jak sądzisz, dostępna będzie dla wszystkich?

Jednak mnie martwi coś innego - mianowicie skiny i modyfikacje - wszystko jak leci trzeba będzie zrobić od nowa ;/

To obecne skiny, modyfikacje nie będą chodziły po update :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
Jak sądzisz, dostępna będzie dla wszystkich?

Myślę, że tak, czemu nie :D Przecież ludzie, którzy korzystają z forum i jeszcze za to płacą są najlepszymi beta testerami :)

To obecne skiny, modyfikacje nie będą chodziły po update :)

Oczywiście, że tak, nowy skrypt, jego budowa jest całkowicie nowa, myślę, że to po prostu będzie całkiem nowy skrypt, pisany od podstaw :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak, nowy skrypt, jego budowa jest całkowicie nowa, myślę, że to po prostu będzie całkiem nowy skrypt, pisany od podstaw

U.. to pewnie nikt odrazu update nie zrobi. :)

Ja sam nie zrobię, bede czekał az autorzy modyfikacji zrobia update :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
U.. to pewnie nikt odrazu update nie zrobi. :)

Ja sam nie zrobię, bede czekał az autorzy modyfikacji zrobia update :D

No to jest jasne, że nikt ( ? ) od razu na swoim głównym forum nie zrobi. Właśnie z powodu tych modyfikacji i skinów.

Zresztą - pożyjemy zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać :)

Jedno jest pewne - to najbardziej oczekiwany skrypt w świecie for. Czujecie to - całkiem stare nowe IP.Board :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele da się powiedzieć na chwilę obecną oprócz tego że każdy czeka na 3.0 - wkurza że IPS kompletnie nie śpieszył się z wdrażaniem takich nowości, bo przepraszam bardzo ale głupie Jelsoft Enterprises wprowadziło x czasu temu fetchowanie template i zmiany w plikach z poziomu ACP. Mam tylko nadzieję że obędzie się bez kodowania zawartości plików, i zdalnego wyłączania forum bo user nie opłacił licencji :) Przynajmniej rozwiązałoby to problem piractwa :)

Tak podsumowując - każda z opisanych zmian mi się podoba, ale mimo wszystko i tak IP.Board 3.0 będzie niezdatny do użycia. W momencie wydania oczywiście kto będzie mógł ściągnie paczkę z plikami, ale tylko po to by w bugtrackerze dodawać kolejne błędy, 3.0.2 może 3.0.3 będzie znając IPS wydane 4mc od premiery 3.0 i dopiero wtedy przemyślę jego instalację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele da się powiedzieć na chwilę obecną oprócz tego że każdy czeka na 3.0 - wkurza że IPS kompletnie nie śpieszył się z wdrażaniem takich nowości, bo przepraszam bardzo ale głupie Jelsoft Enterprises wprowadziło x czasu temu fetchowanie template i zmiany w plikach z poziomu ACP. Mam tylko nadzieję że obędzie się bez kodowania zawartości plików, i zdalnego wyłączania forum bo user nie opłacił licencji :) Przynajmniej rozwiązałoby to problem piractwa :)

Tak podsumowując - każda z opisanych zmian mi się podoba, ale mimo wszystko i tak IP.Board 3.0 będzie niezdatny do użycia. W momencie wydania oczywiście kto będzie mógł ściągnie paczkę z plikami, ale tylko po to by w bugtrackerze dodawać kolejne błędy, 3.0.2 może 3.0.3 będzie znając IPS wydane 4mc od premiery 3.0 i dopiero wtedy przemyślę jego instalację :)

tak czy owak zapowiada się genialny produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie fajne, tzn. tak się zapowiada, o ile oczywiście produkt końcowy będzie przyjazny dla przeciętnego użytkownika.

IPB jest chyba najbardziej intuicyjnym skryptem jaki znam i jeśli tak zostanie to nie mam nic przeciwko zmianom, czy nowym pomysłom. Widzę, że dobrze zapowiada się wszystko od strony zarządzania forum, a to mnie cieszy bo jakiegoś nadzwyczajnego talentu w tym kierunku nie mam, zawsze o czymś zapominam :)

Czekam na pierwsze bety :)

"Przyjaciel zawsze powinien nie doceniać naszych zalet...

...wróg zawsze przeceniać nasze wady."

Don Vito Corleone

Dlaczego for, a nie forów? Nie daj się powielanym stereotypom.

† Będziemy bronić SB po kres naszych sił †

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę się doczekać v.3.0...

Tylko martwi mnie to że skiny i modyfikacje od nowa tworzyć trzeba...

DawPi, będziesz robił update do nowej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Hm, nowej czyli jakiej? 3.0 czy 3.3? :) Bo pewnie ta dopiero będzie stabilna ;-)

Do stabilnej - będę jeśli warunki pozwolą.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
Zastanawia mnie bardzo dlaczego producenci wydają po trzy wersje na wersje(masło maślane) Chodzi mi o to że w IPB v1 było (1.0 - 1.3) a w v2 było (2.0 - 2.3)?

To nie są wersje w wersji. Kto Ci powiedział, że wersje muszą być oznaczane przez pełne cyfry? W przypadku IPSu bardziej byłbym skłonny wydać opinię, że poszczególne pełne cyferki oznaczają swego rodzaju generację skryptu ;-)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Manager

Budowa skinów jak i całego IP.Board będzie całkiem różna - skiny trzeba będzie robić od nowa ;-)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jelsoft dostanie po d*pie ;]

Dobre :)

Jelsoft pracuje obecnie nad vBulletin 4.0.0. Zostanie wydany nieco później niż IPB 3.0.0, więc myślę, że w tyle nie pozostaną, a wręcz przeciwnie. ;)

Poza tym kilka "nowych funkcji IPB 3.0" od dawna są dostępne nawet w starszych wersjach vB. No ale...pożyjemy, zobaczymy. ;)

Edytowane przez Voldo

Pozdrawiam

sigwo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Dokładnie tak - coś ma vB, tego czegoś nie ma IP.Board i odwrotnie ;-)

Kiedyś 'porządnie' zabiorę się za to vB ;-)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • Manager

A jakbyś to rozwiązał w .php ? Czytałeś uważnie to, co pisałem? Nie czytałeś.

Nie będzie takich konwerterów, a przynajmniej nic mi nie wiadomo o tym. Zresztą wolałbym nie korzystać z takich cudeniek tylko zrobić skina porządnie.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś to rozwiązał w .php ? Czytałeś uważnie to, co pisałem? Nie czytałeś.

Nie będzie takich konwerterów, a przynajmniej nic mi nie wiadomo o tym. Zresztą wolałbym nie korzystać z takich cudeniek tylko zrobić skina porządnie.

ja z tego co napisałeś zrozumiałem, że trzeba będzie robić nowe skiny, zwracam szacunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki by ten IP.B 3.0 nie był jedno jest pewne - wszystkich dbających o swoje fora, posiadających sporą liczbę zainstalowanych modyfikacji (nie tylko przez UMI) czeka ogrom pracy aby dociągnąć funkcjonalność 3 do tej której prezentuje obecnie :) Dlatego minie minimum pół roku zanim się nowym enginem zainteresuje - po tym okresie pierwsze mody wyjdą z wersji 1.00, powstaną konwersje istniejących itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.