Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Hosting pod IPB + spory download


Jurij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po prześledzeniu tematów na forum widzę, że pod forum IPB polecacie hostingi dhosting oraz lh. Moje pytanie brzmi: czy najlepszy hosting apple w firmie lh za 200 PLN rocznie z przestrzenią dyskową 100 GB wystarczy na forum z sporym downloadem, gdzie nowe pliki będą ważyły 300-500 MB? W downloadzie będą zamieszczane głównie firmware do nowych smartphone'ów. Macie jakieś doświadczenia z rekomendowanymp tutaj hostingami, jak sprawdzają się podczas korzystania z dużego downloadu i obsługi wielu użytkowników ściągających duże objętościowo pliki? Jak wygląda sprawa przeniesienia bazy danych i plikow downloadu? Zajmują się tym admini wspomnianych hostingów czy trzeba się o to zatroszczyć we własnym zakresie? Dziękuję za wszelkie wskazówki,

Jurij

Edytowane przez Jurij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli wystarczy Tobie transferu to nie powinno być żadnego problemu, jako że to pliki statyczne.

PS: 200zł jest na pierwszy rok. Po roku jest 400zł. ;)

Jak wygląda sprawa przeniesienia bazy danych i plikow downloadu? Zajmują się tym admini wspomnianych hostingów czy trzeba się o to zatroszczyć we własnym zakresie?

Pliki musisz chyba przenieść sam, natomiast jak bazę danych masz sporych rozmiarów, możesz użyć bigdumpa lub przesłać ją w postaci pliku na FTP i poprosić admina żeby ją przesłał do sql.

Ale możesz się jeszcze dopytać o te pliki przez BOK.

Edytowane przez Macsch15
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Naprawdę nikt (oprócz Macsch15) nie ma żadnych rad? Kontaktowałem się z firmą LH, bo opcja Apple byłaby dla nas idealna, ale dostałem od nich zaskakującą odpowiedź:

Witam,

ciężko stwierdzić, czy hosting współdzielony "uciągnie" takie forum, bowiem zależy to jeszcze od tego na ile aplikacja jest zoptymalizowana i czy zawiera jakieś mody.

Obawiam się, że dla takiego serwisu bardziej odpowiednią usługą będzie cloud, który jest niestety droższy..

(...)

sądząc po dynamicznym rozwoju forum, obawiam się, że hosting współdzielony nie "uciągnie" takiej aplikacji i prędzej czy później będzie Pan zmuszony migrować na cloud lub serwer dedykowany.

Szczerze mówiąc, takiej odpowiedzi się nie spodziewałem... Działałem na forum IPB 3.1.4 z dużym downloadem, postawionym na serwerze bodajże z Athlonem X2 3700+ na pokładzie ( jakaś śmieszna konfiguracja) i poza tym, że w godzinach szczytu zdarzały się problemy, forum jakoś śmigało. Teraz mamy forum postawione też nie na jakimś rewelacyjnym serwerze, ale wszystko działa całkiem nieźle. Wydawało mi się, że po przeniesieniu na jeszcze lepszy serwer, wszystko powinno działać perfekcyjnie, ale odpowiedzi że hosting LH nie uciągnie IPB 3.2.3 to się nie spodziewałem... Zwłaszcza że nie mamy póki co oblężonego nie wiadomo jak forum, bo aktualny rekord użytkowników odwiedzających forum w ciągu godziny wynosi 223 osoby, a są fora z milionami postów, na których przesiaduje po kilka tysięcy użytkowników jednocześnie :unsure:

Aktualne statystyki:

  • Napisanych postów: 15843
  • Wszystkich użytkowników: 5211
  • Najwięcej aktywnych: 223

Oprócz tego mamy zainstalowaną galerię, download + do tego joomla z bazą kilkuset artykułów.

Sam już nie wiem co o tym myśleć... Jakieś rady?

Edytowane przez Jurij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LH odpisało Ci dość zapobiegawczo. Nie wiem jakie zadałeś im dokładnie pytanie, ale zakładam że ująłeś tam download plików i dlatego odpisali że nie są pewnie czy rzeczywiście uda Ci się u nich utrzymać (czyt. czy nie przekroczysz parametrów). Z cloudem chłopaki przesadzili, bo VPS po optymalizacji silnika, który pracuje stricte na statycznym contencie (mowa o downloadzie) i vhoście pod joomala i IPB bez problemów by Cię utrzymał.

Generalnie jeśli chodzi o obciążenie to z tego co podałeś wygląda to całkiem okej - bynajmniej w kwestii zapytań i czasu generowania. Nie masz przypadkiem w panelu jakichś wykresów obciążenia? Współdzielone hostingi często takie rzeczy udostępniają. Jeśli zaczniesz przekraczać parametry to opcje są dwie - migracja na wyższy pakiet, która będzie opcją dość głupią, albo migracja na VPS'a. Generalnie obecnie radzę poczekać, nie przekraczasz parametrów hostingu, więc Cię nie wygonią, a skoro wszystko działa okej, to nie ma co się martwić, przeniesienie nawet dużego forum na VPS'a (czy 'clouda' z LH, który nawiasem jest zwykłym VPS'em) to nie jest wielki problem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wykresów, postaram się czegoś dowiedzieć. W ACP obciążenie serwera utrzymuje się na poziomie 0,79. Natomiast jeśli chodzi o:

Jeśli zaczniesz przekraczać parametry to opcje są dwie - migracja na wyższy pakiet, która będzie opcją dość głupią, albo migracja na VPS'a.

O tym doskonale wiem :) Dlatego od razu chcemy przenieść forum na najwyższą możliwą opcję czyli Apple na co najmniej rok, a potem będziemy myśleć o migracji na VPS'a.

Generalnie obecnie radzę poczekać, nie przekraczasz parametrów hostingu, więc Cię nie wygonią, a skoro wszystko działa okej, to nie ma co się martwić, przeniesienie nawet dużego forum na VPS'a (czy 'clouda' z LH, który nawiasem jest zwykłym VPS'em) to nie jest wielki problem.

To że nas nie wygonią, to wiem. Problemem jest dostępna przestrzeń dyskowa na download - 100 GB oferowane przez LH w zupełności by nas zadowoliło. Ze wstępnych kalkulacji 5000 GB transferu które oferują na rok również w zupełności wystarczy, bo to wychodzi około 416 GB na miesiąc czyli znacznie więcej, niż aktualne miesięczne transfery. Chcemy także poprawić takie parametry, jak szybkość wczytywania się strony...

Edytowane przez Jurij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii lepiej potencjalnego klienta uprzedzić i pisać że jeśli coś co się szybko rozwija to zwykły shared może nie wytrzymać niż zgrywać bohatera hostingowego a potem NIESPODZIANKA! "przecież miało działać". :)

Edytowane przez Macsch15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii lepiej potencjalnego klienta uprzedzić i pisać że jeśli coś co się szybko rozwija to zwykły shared może nie wytrzymać niż zgrywać bohatera hostingowego a potem NIESPODZIANKA! "przecież miało działać". :)

Wiem :) Ja nie szukam dożywotniego hostingu tylko rozwiązania na najbliższy rok - półtora. Pytam się o radę, ponieważ nie znam się na serwerach, a nie chcę przenosić forum na serwer, który nie zostanie i tak wykorzystany. Np. do napisania pracy dyplomowej i grania od czasu do czasu w GTA San Andreas nie potrzeba kupować komputera opartego o Core i7 za 5-6 tysięcy PLN, bo wystarczy jakiś przeciętny za kilka / kilkanaście stów. Na tym forum polecacie LH (nawet masz reklamę w sygnaturze) więc postanowiłem zbadać rynek. Nie wiem czym się różni moje forum oparte na IPB 3.2.3 z downloadem, galerią etc. od innych forów IPB 3.X :rolleyes:

Generalnie jeśli chodzi o obciążenie to z tego co podałeś wygląda to całkiem okej - bynajmniej w kwestii zapytań i czasu generowania. Nie masz przypadkiem w panelu jakichś wykresów obciążenia?

Oto i wykres:

cpu.jpg

Jak widać różowo nie jest... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia na jakim procku, ale postaram się dowiedzieć. Teraz przy ok. 190 userach online Server load w ACP wskazuje 1,27 :blink: Jak sprawdzić, czy jakieś dodatki nie powodują przeciążenia procesora? Może inaczej - są jakieś statystyki która aplikacja / hook zużywa ile % mocy obliczeniowej serwera czy muszę je po kolei wyłączać i badać czy zużycie CPU spadło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkach nie stwierdzisz. To co pokazuje Ci w load, to obciążenie całej maszyny w przypadku serwera współdzielonego. Wg mnie serwer matka jest dość dociążony, choć load ponad 1.00 to wcale nie tragedia. Zależy jaka maszyna.

Ten wykres mało daje, bo nie wiadomo czy jest ta wartość procentowa.

logopiwoorgsmall.png

piwo.org - polski portal piwowarski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkach nie stwierdzisz. To co pokazuje Ci w load, to obciążenie całej maszyny w przypadku serwera współdzielonego.

Też mi się tak zdawało... Tyle niewiadomych... Niestety poszczególne wyłączanie aplikacji nic nie da bo po pierwsze nie wiem co konkretnie obciąża procesor serwera (gdyż nie jestem administratorem serwera ) ani też nie wiem jaki wpływ na niego mają pozostali użytkownicy... Ja wiem tylko tyle co i kiedy na forum było robione od jego powstania, jakie aplikacje i hooki są zainstalowane no itd.

Wg mnie serwer matka jest dość dociążony, choć load ponad 1.00 to wcale nie tragedia. Zależy jaka maszyna.

Ten wykres mało daje, bo nie wiadomo czy jest ta wartość procentowa.

Też czytałem na webhostingtalk bodajże, że obciążenie 1-2 jest normalne, dopiero powyżej 4 trzeba się poważnie przyjrzeć problemowi... Nie wiem, może przewrażliwiony jestem bo do niedawna było poniżej 0,5 :) Od tego czasu przybyło trochę postów, liczba odwiedzających maksymalnie w ciągu godziny użytkowników wzrosła z 186 do 223 a jedyną większą aplikacją która została zainstalowana jest IP.SEO... Postaram się zatem ustalić parametry obecnego serwera, dowiedzieć co w tak znaczącym stopniu obciąża serwer itd. Gdybyście mieli za ten czas jakieś wskazówki w kwestii obciążenia serwera oraz jak fora o podobnym zaludnieniu / konfiguracji sprawują się na konkretnych hostingach współdzielonych to byłbym wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu u siebie miałem load w okolicach 9-10 i wszystko działało - fakt, że operacje się kolejkowały i wykonywały z opóźnieniem, ale nginx, php i mysql działały bez problemów, więc to takie gdybanie po wyżej jakiego loadu trzeba się martwić.

Jeśli chodzi o wykres który podałeś, tam widać normalny wzrost obciążenia, który jak mniemam spowodowany jest przyrostem użytkowników. Nic specjalnego. Pojawia się tylko pytanie czy to wykres tylko dla Twojego konta, czy dla całej platformy. Hosting współdzielony to taki niewdzięczny temat niestety. Podaj aktualny wykres obciążenia - masz tylko CPU tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkach nie stwierdzisz. To co pokazuje Ci w load, to obciążenie całej maszyny w przypadku serwera współdzielonego. Wg mnie serwer matka jest dość dociążony, choć load ponad 1.00 to wcale nie tragedia. Zależy jaka maszyna.

Sam nie jestem znawcą, ale zanim cos napsize staram się to zawsze sprawdzić

Widzę że co niektórym utarło się że "load musi wynosić 1, inaczej jest tragedia " , a prawde mowiąc nijak to sie ma do całości.

Load to dopiero początek szukania problemów, jest jeszcze szereg innych czynników.

Przykładowo u nas jedna matka ma obecnie:

load average: 3.27, 3.79, 3.51

i według Was powinna nie działać, a praktycznie ma dużo luzu

Poza tym:

load average: 1.75, 5.22, 13.01

nie równa się:

load average: 20.75, 10.22, 3.01

Marek Drzewiecki  - [email protected] - tel. 667 996 839 (24h) - HostMark.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, load to sprawa ściśle związana z procesorem jaki się znajduje na matce, z jakimiś dwoma procesorami 4 czy 8 rdzeniowymi (do serii serwerów a nie domowych i7) load na poziomie 3 czy 4 nie daje się w większym stopniu odczuć.

Teraz aktualnie na swoim forum mam "Server Load: 2.94", czas wczytywania:

"Generated in 0.0276840 seconds"

"Generated in 0.0393531 seconds",

"Generated in 0.0275640 seconds".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkach nie stwierdzisz. To co pokazuje Ci w load, to obciążenie całej maszyny w przypadku serwera współdzielonego. Wg mnie serwer matka jest dość dociążony, choć load ponad 1.00 to wcale nie tragedia. Zależy jaka maszyna.

Sam nie jestem znawcą, ale zanim cos napsize staram się to zawsze sprawdzić

Widzę że co niektórym utarło się że "load musi wynosić 1, inaczej jest tragedia " , a prawde mowiąc nijak to sie ma do całości.

Zatem Marku czytaj też ze zrozumieniem :) Nigdzie nie sugeruję, że powyższa wartości to tragedia i kaplica. Odnoszę się do tego co obserwowałem na w/w forum przez kilka dni kiedy kolega miał włączone debugowanie.

logopiwoorgsmall.png

piwo.org - polski portal piwowarski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkach nie stwierdzisz. To co pokazuje Ci w load, to obciążenie całej maszyny w przypadku serwera współdzielonego. Wg mnie serwer matka jest dość dociążony, choć load ponad 1.00 to wcale nie tragedia. Zależy jaka maszyna.

Ten wykres mało daje, bo nie wiadomo czy jest ta wartość procentowa.

Czytam ze zrozumieniem - jeżeli możesz to napisz konkrety dzięki którym wiesz że serwer matka jest mocno obciążony - tylko proszę Cię nie na oko "bo strona muli".

Nie jest to atak na nikogo - poprostu możemy sobie dyskutować bo temat określania i wykrywania źródla problemu działania strony jest ciekawy, tylko że wy to oceniacie na podstawie magicznej liczby "1,27" oraz wykresu "obciążenia platformy hostingowej" - ta platforma to limit cpu per user, czy może każdy uzytkownik zamknięty w oddzielnym kontenerze?

Niestety współdzielony ma tą wadę że jesli firma mówi że przeciążasz serwer to musisz jej wierzyć. Co innego vps, gdzie sam sobie wszystko przejrzysz , o ile wiesz co i gdzie szukać.

Marek Drzewiecki  - [email protected] - tel. 667 996 839 (24h) - HostMark.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn szczerze mówiąc Marku, to Twój sposób pisania jest przynajmniej dla mnie trochę drażniący. Ok, wiesz i znasz się lepiej - doradź koledze.. Przekonaj go ew. do swojej oferty (bo jak rozumiem reprezentujesz oficjalnie firmę) i sprawa załatwiona. Czepianie się amatorów takich jak jak niewątpliwie jest proste, ale nic nie wnoszące.

Tak, na ile poznałem ipb i pobierając dość systematycznie dane ze strony kolegi Jurij widać wyraźnie spadek czasu generowania strony przy stałej ilości osób online i w korelacji z daną godziną. Widać też jak dawał radę sobie serwis przy użyciu loadimpact czy siege o określonych porach.

Poza tym piszę dość obciążony a nie mocno obciążony jak również, że wykres z panelu nic nie wnosi zwłaszcza, że nikt nic na tej podstawie nie ocenia.

Ok, z mojej strony tyle. Nic więcej napisać w temacie nie potrafię.

logopiwoorgsmall.png

piwo.org - polski portal piwowarski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.