Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

*nix & windows na jednym komputerze


DawPi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Manager

Witam,

chciałbym wgrać na nowej partycji system Ubuntu, polecony mi przez unbreaka. No i teraz pytanie. Mam pobrany i wypalony obraz systemu, zrobienie nowej partycji problemu nie stanowi. Instalacja pewnie też nie. Pytanie natomiast chciałbym zadać następujące: jak potem będę wybierać z którego systemu chcę startować?

I może jeszcze: jest szansa, że coś spier*** i mi Windows się powiesi? :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecz, nie korzystaj z opcji automatycznego podzielenia dysku. Opcja reczenie. System plikow EXT3/EXT4. Do tego partycja wymiany. SWAP. Zaleznie od RAMu.

Masz prosta i graficzna instalacje.

Wgrany bedzie boot loader dzieki ktoremu bedziesz miec dostep do Lx/Win.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem, bo używam linuksa już od kilku lat - przez pewien czas używałem równocześnie win i ubuntu. Tak jak moi przedmówcy wcześniej pisali ryzyko powikłań jest zerowe. Podczas instalacji ustaw partycjonowanie na recznę. Wcześniej przygotuj sobie dwie partycję jedną około 2GB na SWAP, a drugą to już zależy od Ciebie ale np 40 GB na system Ubuntu. Podczas instalacji po wybraniu ręcznego partycjonowania wskażesz partycję 40 GB i ustawisz punkt montowania na /, a system plików EXT4 + formatowanie i zatwierdzisz zmianę, następnie drugą partycję 2GB ustalisz jako SWAP i zatwierdzisz i to by było na tyle

Ewentualnie możesz jeszcze stworzyć trzecią partycję np 30 GB i dać EXT4, montowanie /home - jest to partycja użytkownika, czyli miejsce na wszystkie Twoje pliki, jak tego nie zrobisz to wszystkie pliki będą na partycji /

W przypadku gdybyś tworzył trzecią partycję to wtedy partycję dla systemu możesz utworzyć mniejszą np 10GB

46279b204b.png

Rozwiążemy dla Ciebie każde zadanie z matematyki: http://matma4u.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

partycje są na jednym dysku fozycznym? Linuksowa i M$.

Ja teraz miałem Windows7 i jak instalowałem ubuntu nie miałem przygotowanej nawet partycji, (na osobnym dysku) miałem jedną partycje (ok 250GB) z której wykorzystuje ok 100GB... Podczas instalacji, w etapie wyboru miejsca, odpaliłem zaawansowane partycjonowanie, wybrałem ów ogromną partycję, zmieniłem jej rozmiar do ok 150GB a resztę oznaczyłem jako linuksowską...

Nie bój się spróbować, dopóki nie zatwierdzisz przy instalacji, nic się nie zmieni... Odpal spokojnie instalke systemu, dojdz do punktu z dyskami i rozejrzyj się bez zatwierdzania zmian :)

[+] Jeszcze taka uwaga... dyski na ata są oznaczone hd, a sata sd :)

czyli:

ATA: hda1,hda2, hdb1... etc

sATA: sda1, sda2, sdb1... etc

gdzie litera po hd/sd to numer dysku czyli kolejno, a to pierwszy, b to drugi, etc. a numer to numer partycji na danym dysku, czyli hda1 - pierwsza partycja na pierwszym dysku ATA, sdc5 - piąta partycja na trzecim dysku sATA :P

[++] na samym końcu instalacji (ostatnie okno - podsumowanie) masz taki button Zaawansowane, możesz tam wybrać gdzie zamontować bootLoadera (GRUB - czyli to menu w którym się wybiera jaki system załadować) jeśli masz np dwa dyski, na jednym MS na drugim Linuksa, to możesz swobodnie zainstalować GRUB-a na tym drugim dysku z linuksem... w przypadku gdy np wypniesz ten dysk (bądź ustawisz w BIOSie bootowanie z pierwszego dysku z MS) normalnie ładować będzie Ci się Windows omijając ubuntu ;) gdy jednak podepniesz ten dysk i ustawisz na niego pierwszą kolejność bootowania, załaduje Ci sie GRUB z możliwością wyboru OS :P

Edytowane przez unbreak

userbar1.jpg

Twiztid Tribe ®

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.