Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

ROZWIĄZANY: Wysokie obciążenie serwera - potrzebna optymalizacja?


suchywolk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, już drugi raz w ciągu tygodnia otrzymałem ostrzeżenie od firmy hostingowej, z informacją o zbyt wysokim obciążeniu serwera, jaki generuje moje forum.

Nasz system odnotował obciążenie na poziomie *183.35cp* z limitu 180cp/dobę.

Jak sprawdzić co tak na prawdę generuje wysokie obciążenie na serwerze? Mam jeszcze szablony na allegro i zdjęcia, które są 24/7 na kilkunastu aukcjach, więc czy poza transferem może mi zżerać aż tak mocno serwer z innych parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty trzymasz na serwerze to jest mały pikuś, tak samo jak transfer. Liczy się obciążenie procesora, ramu, ilość jednoczesnych zapytań do bazy danych. Na Twoim miejscu pozbyłbym sie hotlinków które prowadzą do Twojego konta z Allegro, jeśli masz niskie limity bazy. A może masz też limity transferu? Ale jeśli tak, to w połączeniu z limitami bazy, to się równa bylejaki hosting i warto byłoby pomyśleć o zmianie. Gorzej gdy nagle zjawia się na forum setka lub dwie setki gości, Użytkowników i każdy coś przegląda (a Ty na przykład masz limity bazy). Wtedy to jest problem. Może tak być, że nic na to nie poradzisz, i będziesz musiał wykonać upgrade usługi hostingowej na wyższe limity lub się z usługodawcą w sprawie limitów dogadać. Z jednej strony powinno Cię to cieszyć, bo DUŻY ruch, lub conajmniej większy ruch niż wcześniej, oznacza naturalnie większe zainteresowanie Twoim miejscem.

Edytowane przez semenedar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj dostawcy, dostałeś maila z automatu, bok powinien powiedzieć Ci dokładnie o co chodzi.

Napisałem, zobaczymy czy zdiagnozują od razu.

Wykonaj "napraw tabelę" i "zoptymalizuj tabelę" w PMA. W większości przypadków pomaga :D

Faktycznie, nie pomyślałem o tym - po optymalizacji baza zrobiła się 10x lżejsza :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź:

Za generowanie dużego obciążenia mogą być odpowiedzialne googleboty.

W statystykach odwiedzin strony widać, że największy ruch generowany w czerwcu był przez 3 adresy należące do googlebot...

Teraz pytanie - czy wykluczenie tych googlebot'ów (poprzez zablokowanie im dostępu do strony) nie ograniczy pozycjonowania?

Edytowane przez suchywolk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Wg mnie zwalanie winy na boty to przesada. A co jak zamiast botów wejdzie 20 ludzi? To wtedy na co ją zrzucą?

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co pisze ISP to jest możliwe.

Ja adminuję akurat u pewnego włoskiego ISP i mamy takie sytuacje.

Żeby nie być gołosłownym.. http://stats.artcommunications.net/cgi-bin/awstats.pl?month=07&year=2012&output=main&config=artecommunications.com&framename=index <= zobaczcie sobie ile otwarć strony robią boty a ile ludzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak z tym Gogle botem. W piłce nożnej mówi się "gra się tak, jak przeciwnik pozwala" i to ma również zastosowanie tutaj. Jeśli już to jakiś bot spamer, który "zapytuje" o wszystko. Trzeba pamiętać o tym że korzystanie z wyszukiwarki Forum, to również są zapytania do bazy danych. Pomnożyć to teraz przez liczbę osób (np niezalogowanych) które "zapytują do bazy" poprzez wyszukiwarkę Forum. I na końcu jest obciążenie, które serwer widzi jako generowane przez jakiegoś bota, którym są po prostu goście. Wystarczy ustanowić troche wyższy limit flood na wyszukiwarkę, żeby nie powstawało jednocześnie zbyt wiele zapytań do MSQL. Limit jednoczesnych zapytań do bazy, to najczęściej stosowany limit na tańszym hostingu. Można też odpowiednio zmodyfikować plik robots.txt aby nie dopuszczać do zbyt częstego (a przez to zbędnego i obciążającego) indeksowania przez roboty (co przecież działa TAK SAMO jak korzystanie z wyszukiwarki) i wykluczyć boty spamujące. Wiele na ten temat jest na Forach IPS. Polecam też (DP33) Guest View Limits od naszego DawPi. Bardzo sie przydaje między innymi w takich przypadkach. Mam i sobie chwalę.

Edytowane przez semenedar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Manager

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.

Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.