Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Rozmowy o Sphinx w nowym IP.Board ( 3.1 )


vBB

Rekomendowane odpowiedzi

DawPi, czy Ty przy okazji aktualizacji forum do 3.1 instalowałeś Sphinx'a na serwerze? Nie bardzo wiem na czym ten Sphinx polega, bo jeśli to jest to: http://sphinxsearch.com/ to chyba każdy serwer, a przynajmniej te lepsze, powinny mieć support dla Sphinx'a. Miałem phpBB3, tam była opcja indeksu wyszukiwarki "full-text" i działało ładnie na moim serwerze, nie wiem jak będzie w przypadku IP.Board 3.1.

gallery_1_2_27047.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

fulltext oczywiście mamy włączony, ale to nie to samo, co sphinx.. Ten, by go zainstalować wymaga dostępu do roota - sumie mam SSH i może pomyślę nad tym. ^_^

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdyby poprosić hostingodawce o instalację tego modułu, to może on to zrobić nie mając dostępu do PA od IPB, a później tylko ja bym sobie włączył to w PA?

Długo się instaluje tego Sphinx'a?

A powiedz, czy uważasz, że jest on lepszy aniżeli wbudowana metoda szukania w IP.Board 3?

gallery_1_2_27047.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miażdżąco lepszy czy lepszy? ^_^ Czym się różni od fulltextu wbudowanego w IPB3?

Pytam tak, bo sam nie wiem czy w ogóle jest sens się fatygować do hostingu z zapytaniem, czy to wgrają i czy ja później bezproblemowo będę mógł to włączyć przez PA.

Na ize.com ktoś z deweloperów napisał, że mają włączonego Sphinx'a u nich, ale czym to się wyróżnia, to ja już nie wiem...

gallery_1_2_27047.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Szybkością szukania, mniejszą ilością znaków w szukanej frazie.. No i jest szybsze, bo działa 'na powłoce', a nie w kodzie.. Ogólnie rzecz biorąc - zapytaj się ich. Potem to tylko jedna zmiana w ACP - wł/wył.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to dzięki za wyjaśnienie. Teraz przeglądając stronę sphinx'a natrafiłem na listę stron, które używają tegoż właśnie silnika i ku mojemu zaskoczeniu (niewiedzy na ten temat) phpbb.com używa właśnie sphinx'a. Powiedz tylko, czy po włączeniu sphinx'a sposób wyszukiwania się zmieni, czy pozostanie ten sam? Głównie chodzi mi o frazy typu:

samochód - w szukajce wpisuje albo 'samochód' albo 'samo*', czy w przypadku sphinx'a będzie tak samo?

Czy sphinx np. nie zmienia nic na gorsze jeśli chodzi o sposób wyszukiwania?

gallery_1_2_27047.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - offtopem jedziecie ^_^

(Może by wydzielić dyskusje o SPHINX-ie?)

Silnik Sphinxa jest mocny, testowałem na 3.0.x, ale skrypt forum miał buga, którego IPS nie chciał naprawić (nie wyszukiwał w tematach) Szybkość wyszukiwania wynika przede wszystkim z własnego mechanizmu indeksowania, niezależnego od bazy forum.

Nie chce mi się próbować na wersji beta 3.1 - poczekam na finalną, ale próby z "zepsutym" enginem pod 3.0.5 dają rewelacyjne efekty, więc na bank będę go używał, o ile będzie prawidłowo napisany.

No i nie jestem pewien, czy w ogóle da się SPHINX-a odpalić na współdzielonych serwerach.

btw. "fulltext" jest mniej dokładny od "normalnego" wyszukiwania.

Edytowane przez maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Moje forum nie jest jakieś ogromne, obecna szukajka w 3.0.5 radzi sobie świetnie.

Odpowiedź nasuwa się sama. ^_^

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sphinx'a w zasadzie warto tylko instalować na dużych forach, gdzie ilość i częstość wyszukiwań jest duża? Radzi sobie on tak samo jak wbudowana szukajka, tylko mniej obciąża forum?

Jeśli tak, to ok, zrozumiałem ^_^ Fajnie, że dali możliwość używania sphinx'a (phpBB3 miało go od samego początku) i na dużych forach na pewno się przyda.

Edytowane przez vBB
gallery_1_2_27047.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Wcześniej tez istniała możliwość dogrania sphinxa do ustawień. Teraz tylko to bardziej zintegrowali.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdyby poprosić hostingodawce o instalację tego modułu, to może on to zrobić nie mając dostępu do PA od IPB, a później tylko ja bym sobie włączył to w PA?

Długo się instaluje tego Sphinx'a?

Nie jest tak prosto i generalnie bez dostępu do powłoki systemowej odpowiedź brzmi nie. W konfiguracji indeksera sphinx'a trzeba podać dane dostępowe do serwera mySQL z bazą forum.

Użytkownik musi mieć też uprawnienia do podnoszenia procesu nasłuchującego na określonym porcie

Miażdżąco lepszy czy lepszy? ^_^ Czym się różni od fulltextu wbudowanego w IPB3?

Działaniem niezależnym od indeksów bazy danych zoptymalizowanym do wyszukiwania pełnotekstowego.

Trzeba pamiętać, że sphinx nie działa w czasie rzeczywistym (tj. nowe treści trafiają do niego z opóźnieniem powodowanym wywołaniem crawlera co xx minut), nie zwróci też wszystkich wyników zapytania a np max 1002 ( max_matches w konfigu). Również dopasowanie wyników może się minimalnie różnić od tych osiąganych przez full text search w mySQL

No i jest szybsze, bo działa 'na powłoce', a nie w kodzie..

???

Zarówno mySQL jak i sphinx są w pierwotnej postaci w kodzie ;> Oba też mogą być uruchamiane z powłoki systemowej.

Pozostaje tylko pytanie, czy np. na moje forum swiatczcionki.pl opłaca się uruchamiać tego sphinx'a? Czy różnica w jakości i szybkości wyszukiwania jest aż tak duża?

Moje forum nie jest jakieś ogromne, obecna szukajka w 3.0.5 radzi sobie świetnie.

W przypadku polskojęzycznych nie ma sensu nawet myśleć poniżej przynajmniej kilkuset tysięcy jeśli nie miliona postów. W przypadku for anglojęzycznych dochodzi fakt, że sphinx wspiera natywnie soundexi stemming Portera, ale niestety nie znane mi są implementacje tego typu algorytmów dla języka polskiego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.