Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Aktualizacja forum - co trzeba wykonać przed i po wszystkim.


DejaVu24

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zaktualizowania forum. Kiedyś raz to robiłem chyba z wersji 2 cos na 3 ;<... czyli świeżak

I pytanko, co po tym trzeba zrobić na starcie?

Rozumiem skin odpada będzie z początku defaultowy i teraz, wszystkie edycje skinu co robiłem np dodawałem jakieś elementy to wszystko się kasuje i trzeba szukać i od nowa zmieniać/dodawać?

Wtyczki/dodatki się usuwają czy zostają w PA i tylko zostaje ewentualna aktualizacja, jeżeli nie działają?

Mam ip.page, to czy wszystkie edycje stylu tych stron artykułów/kategorii czy tam np style dodawanych bloków też się kasują i trzeba od nowa?

Kiedyś były tu na forum jakieś tutoriale co  po kolei robić, nawet jak zgrywać bazę danych, co zaznaczyć odznaczyć, ale teraz tego nie widzę. Czyli normalnie jak z PA w hostingu zrobię "skopiuj baze danych" to jest ok? Nie muszę włazić do phpmyadmina i tam coś czarować? :<

Nie ma nawet zbiorczego tematu co może pójść nie tak, najczęstsze błędy przy aktualizacji itd..  , jakby teraz, to raz dwa, 5 minut i z głowy :icon_surprised:;)

 

Kto może niech napisze, jakieś swoje porady z przed i po instalacji forum :< Co go zaskoczyło, jak mógł lepiej się przygotować 

 

peace

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Przeskok z jakiej wersji na jaką? 4.1 :a: 4.2?

 

45 minut temu, DejaVu24 napisał:

Rozumiem skin odpada będzie z początku defaultowy

Skiny zostają, ale oczywiście mogą być niekompatybilne.

45 minut temu, DejaVu24 napisał:

wszystkie edycje skinu co robiłem np dodawałem jakieś elementy to wszystko się kasuje i trzeba szukać i od nowa zmieniać/dodawać?

Edycje zostaną, ale najlepiej potem przywrócić oryginalną zawartość zmienionych bitów i wprowadzić zmiany ponownie.

46 minut temu, DejaVu24 napisał:

Wtyczki/dodatki się usuwają czy zostają w PA i tylko zostaje ewentualna aktualizacja, jeżeli nie działają?

Zostają. Trzeba ewentualnie aktualizować.

46 minut temu, DejaVu24 napisał:

Mam ip.page, to czy wszystkie edycje stylu tych stron artykułów/kategorii czy tam np style dodawanych bloków też się kasują i trzeba od nowa?

Różnie bywa, ale bezpieczniej zrobić jak napisałem wyżej (przywrócenie i ponowna edycja).

46 minut temu, DejaVu24 napisał:

Kiedyś były tu na forum jakieś tutoriale co  po kolei robić, nawet jak zgrywać bazę danych, co zaznaczyć odznaczyć, ale teraz tego nie widzę. Czyli normalnie jak z PA w hostingu zrobię "skopiuj baze danych" to jest ok? Nie muszę włazić do phpmyadmina i tam coś czarować? :<

Po co chcesz kopiować bazę?

Nie ma tutoriali - więc możesz się nauczyć i je napisać - społeczność będzie Ci wdzięczna. :)

A serio nie ma bo ludzie nie piszą (w tym Ty). Za dużo i szybko się dzieje w świecie IPS by pisać poradniki lub po prostu brak czasu. A i tak się okazuje, że najlepsza jest pomoc na forum. Oczywiście jeśli widzimy, że jakieś pytania i problemy się powtarzają to staramy się dodawać krótkie poradniki.

48 minut temu, DejaVu24 napisał:

Nie ma nawet zbiorczego tematu co może pójść nie tak, najczęstsze błędy przy aktualizacji itd..  , jakby teraz, to raz dwa, 5 minut i z głowy

Nie ma, bo coraz rzadziej coś może pójść nie tak. A jeśli się coś stanie to zostaje oficjalny support - który wyłapie bug i załata swój skrypt by Ty i inni klienci nie mieli już tego problemu.

49 minut temu, DejaVu24 napisał:

Kto może niech napisze, jakieś swoje porady z przed i po instalacji forum :< Co go zaskoczyło, jak mógł lepiej się przygotować 

Za dużo pisania.

  • Lubię to 1

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DawPi napisał:

Po co chcesz kopiować bazę?

No jak coś pójdzie nie tak to zawsze ratunek :< - i nie wiem, niby robię te kopie przez hostingowy panel admina, ale czy to jest ok nie wiem, ciągle pamiętam ten tutek gdzie był pokazany ten "najlepszy sposób na prawidłowe zgranie bazy" jakieś czyszczenia bazy, ustawianie kodowania  czy co tam jeszcze było ;)

 

Czyli ogólnie to jak lecisz z tą aktualizacją przez PA forum to non stop, kopiowanie podmienianie,  się aktualizuje i wszystko?

 

4 godziny temu, DawPi napisał:

Nie ma, bo coraz rzadziej coś może pójść nie tak. A jeśli się coś stanie to zostaje oficjalny support - który wyłapie bug i załata swój skrypt by Ty i inni klienci nie mieli już tego problemu.

Ale jak pójdzie to jest problem. Dlatego teraz tak dla zabezpieczenia mam tą kopie bazy plus pliki z ftp. aby było co ratować ;)

 

4 godziny temu, DawPi napisał:

Nie ma tutoriali - więc możesz się nauczyć i je napisać - społeczność będzie Ci wdzięczna.

Spoko, opisze te 5 kroków z PA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
3 godziny temu, DejaVu24 napisał:

nie wiem, niby robię te kopie przez hostingowy panel admina, ale czy to jest ok nie wiem, ciągle pamiętam ten tutek gdzie był pokazany ten "najlepszy sposób na prawidłowe zgranie bazy" jakieś czyszczenia bazy, ustawianie kodowania  czy co tam jeszcze było

Odkąd IPS4 jest na utf to takie rzeczy nie powinny się dziać. Nie powinny, ale różne rzeczy widziałem. Wszystko kwestia indywidualna każdego forum.

 

3 godziny temu, DejaVu24 napisał:

Czyli ogólnie to jak lecisz z tą aktualizacją przez PA forum to non stop, kopiowanie podmienianie,  się aktualizuje i wszystko?

Nie zrozumiałem.

 

 

Taka moja rada - zrób kopię i wykonaj na niej taką aktualizację. To dość spora lekcja i doświadczenie na pewno zaowocuje w przyszłości. :)

 

P.s. mam też wrażenie, że szukasz dziury tam gdzie jej potencjalnie nie ma. :)

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie zapomniałem, że można testowa na innym adresie z tego testowego klucza. Ale pytanie bo dopiero jutro to sprawdzę.

59 minut temu, DawPi napisał:

Taka moja rada - zrób kopię i wykonaj na niej taką aktualizację.

Da się wrzucić bazę danych z głównej strony na inny adres, adres co mam zarejestrowany jako ta testowa i że to będzie działać? Porobili te klucze, że pod domene i nie wiem czy gdzieś ten klucz zapisany w bazie czy jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Będzie działać. Więcej info: https://invisioncommunity.com/4guides/welcome/install-and-upgrade-r259/. Fragment "Test Install".

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc - zrób sobie przed pracami na forum backup plików z ftp + backup bazy sql i tyle. Sprawdź sobie na localhoście czy forum śmiga i nie ma problemów z backupem bazy etc. Jeśli jest ok - możesz działać na forum :) Tyle.

 

Cytuj

Czyli normalnie jak z PA w hostingu zrobię "skopiuj baze danych" to jest ok? Nie muszę włazić do phpmyadmina i tam coś czarować? :<

 

Bazę najlepiej jest zoptymalizować i wykonać kopię zapasową przez PhpMyAdmin. A pliki z serwera sobie dowolnym klientem ftp skopiujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem, że wcześniej chciałem aktualizować testowe forum, miałem zgraną jeszcze paczkę 4.1.19 przed końcem aktywnej licencji, wgrałem tą paczkę przez ftp, ale aktualizować nie mogłem bo licencja już była wygaśnieta i se ne da... forum się rozsypało  :D ale dzisiaj wchodzę w PA, wywala normalnie  że mogę aktualizować, nie tymi krokami, podaj dane, do Ipsu, do ftp itd... I zaktualizowało do wersji 4.2.0 Beta 4 ... I nie wiem, to jest ta wersja 4.2.4 co wisi, że najnowsza,  bo nic teraz nie pokazuje na forum testowym, że jest coś nowszego? Niby jakim cudem to się stało. Teraz specjalnie odnowiłem licencje aby mieć tą, 4.2..  Nic nie rozumiem.

Ale fakt faktem jeśli chodzi o updejta, to minutowa sprawa i wszystko poszło ładnie bez problemu. Tylko przed aktualizacją pokazało, że mam starą wersję php 5,6 coś tam i lepiej na 7.0.. a pamiętam, że jak instalowałem za pierwszym razem coś w grudniu 2016 to musiałem zmienić na 5,6..

Cytuj

Bazę najlepiej jest zoptymalizować i wykonać kopię zapasową przez PhpMyAdmin.

Normalnie zaznaczyć wszystkie tabele i "Optymalizuj Tabele"? Ciekawe co to w ogóle robi.

Edytowane przez DejaVu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nich niemal codziennie jakaś nowa beta wychodzi, kto by za tym nadążył ;)

 

Normalnie zaznaczyć wszystkie tabele i "Optymalizuj Tabele"? Ciekawe co to w ogóle robi. 

Tak, zaznaczasz wszystkie tabele i wybierasz opcję optymalizuj. Wtedy wszystkie tabele zostaną... zoptymalizowane! ;) Kto by się spodziewał? ;) Dla Ciebie będzie taka korzyść, że cała zoptymalizowana baza będzie zajmowała mniej miejsca na dysku twardym no i mniej danych do ściągnięcia / wysłania na serwer sql. W poradniku DawPi znajdziesz też ciekawe wskazówki min. o tym, że niektóre zbędne tabele można sobie opróżnić. Np. spiderlogs - logi z odwiedzin botów wyszukiwarek. Nikomu to do szczęścia niepotrzebne, a taka tabela może sporo ważyć. Wystarczy opróżnić i już baza odchudzona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Problem ROZWIĄZANY. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, pytania proszę o założenie nowego tematu.

Wszelkie uzasadnione reklamacje/pretensje/sugestie/rady przyjmuje ekipa forum.

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.