Skocz do zawartości
"Idzie nowe..." - o zmianach i nie tylko ×
Przeniesienie zakupów z IPS Marketplace / Moving bought items from IPS Marketplace ×

Prowadzenie forum a RODO


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, aXen napisał:

Wszystko jest opisane w regulaminie forum.

Z tego co wiem to nie wystarczy sam regulamin. 

 

2 godziny temu, DawPi napisał:

odpowiednie kroki muszą być podjęte na forum.

W przypadku 95% forów będą to identyczne kroki. Pytam więc o konkrety - co dokładnie? 

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurij masz rację, to jest absurd. Natomiast wszystko zmierza w tym kierunku, taki jest cel by zniszczyć wszelkie niezależne, mniejsze serwisy i uzależnić obywateli od kilku dużych dostawców (jak Facebook, Google, Amazon). Władzy po prostu łatwiej wówczas kontrolować to co tam się dzieje.

 

Pozostawmy jednak oceny na boku i porozmawiajmy o tym jak to przetrwać. Odpowiednie, profesjonalne przygotowanie do RODO to dla forów koszt wyższy niż przychody z reklam, które kiedykolwiek do nich potencjalnie wpłynęły. Znakomita większość przecież istnieje dzięki dobrej woli ich założycieli, którzy poświęcają bezinteresownie swój wolny czas. Powinniśmy się więc wspierać by nie pakować bezsensownie pieniędzy do kieszeni kancelarii prawnych, administratorów IT i firm, które powstały tylko w celu wsparcia przygotowania do RODO. A także po wdrożeniu RODO by nie paść ofiarą różnej maści osobników, którzy będą starali się celowo utrudnić nam życie.

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oceniam. Stwierdzam jedynie fakt, że takie "dyrektywy" są awykonalne. Z resztą jest to dokładnie to, o czym pisał Orwell w roku 1984. Ministerstwo Prawdy - pamiętacie? Wszelka niewygodna dla Partii informacja jest kasowana z historii i uznawana za niebyłą, a wszystkie wzmianki historyczne i wycinki z gazet są przerabiane na potrzeby dnia dzisiejszego.

 

Załóżmy, że DawPi pewnego pięknego dnia wyrazi chęć, aby zostać zapomnianym na IZE. Skasuj wszystkie jego dane, posty, grafiki, wpisy, dosłownie wszystko z obecnych i przeszłych kopii zapasowych plików oraz baz sql. Pomijając fakt, że jest to praktycznie niewykonalne, to dane forum przestaje istnieć, bo znika większość poradników i 99% postów jest pozbawionych sensu i odpowiedzi = staje się bezwartościowa.

 

Bum.

 

Jak masz na forum aktywnych użytkowników i pewnego dnia im coś odbije, właśnie to Cię czeka. 

 

Z resztą to nie pierwsza taka dyrektywa, przecież ostatnio zapanowała paranoja dotycząca ciastek. Teraz codziennie dostaję tony spamu od wszelkiego rodzaju serwisów, że muszę coś czytać i akceptować. Pisze do mnie IPS, usługodawcy, przewoźnicy i jest tego tyle, że nie chce mi się już sprawdzać poczty. Nie spodziewałem się, że można tak bardzo zepsuć internet i zastanawiam się, czy kiedykolwiek będzie się to dało jeszcze naprawić :unsure:

 

Cytat

Odpowiednie, profesjonalne przygotowanie do RODO to dla forów koszt wyższy niż przychody z reklam, które kiedykolwiek do nich potencjalnie wpłynęły.

 

Jakich reklam? Większość forów nie ma żadnych reklam, a właściciele ledwo mają na licencję i domenę, często im na serwer nie starcza. Zejdź na ziemię ;) Z resztą nadal nie widzę opcji profesjonalnego przygotowania się do powyższego.

 

Psy szczekają, a karawana idzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jurij napisał:

Jakich reklam? Większość forów nie ma żadnych reklam, a właściciele ledwo mają na licencję i domenę, często im na serwer nie starcza. Zejdź na ziemię

Chociażby AdSense. Prawie każde forum je ma. Nic się na tym nie zarabia, ale jako tako hosting chociaż pokrywa.

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager
  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, rammiro napisał:

Chociażby AdSense. Prawie każde forum je ma. Nic się na tym nie zarabia, ale jako tako hosting chociaż pokrywa.

 

Pokrywa... chyba darmowe hostingi, które z IPS sobie nie radzą. :unsure:

 

17 godzin temu, DawPi napisał:

 

To już jest coś. Aczkolwiek dzisiaj wyczytałem na mediach IV rzeszy axel springer coś tam coś tam, że ta możliwość bycia zapomnianym dotyczy przypadków, kiedy dane na temat delikwenta są obraźliwe lub nieprawdziwe. Czyli że co, w przypadku danych prawdziwych nie ma przymusu ich kasowania na wniosek delikwenta?

 

Ciekawi mnie jeszcze fakt powrotu do starych wersji. Dajmy na to ktoś działa na wersji 4.X ale coś mu się odwidzi lub na skutek awarii będzie musiał wrócić do wersji 3.X bo z tejże ma sprawny backup lub woli wersję 3.X. A w międzyczasie z forum w wersji 4.X grupka osób została wykasowana na własną prośbę... Trzeba będzie chyba prowadzić rejestr skasowanych, żeby w razie czego móc ich znów skasować ze starej wersji? Aczkolwiek prowadzenie takiego rejestru też będzie nielegalne, bo dana osoba powinna być "zapomniana" :D:russian_roulette:

 

No jak dla mnie cyrk :P

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Manager

Poczekajmy z tym RODO niech się trochę już wdroży i będzie więcej wiadomych niż niewiadomych. Na chwilę obecną zostańmy przy podstawowych obowiązkach i klauzulach i się zobaczy jak się to wszystko potoczy (lub nie :P).

  • Lubię to 1

intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

---

Chcesz uzyskać szybko i sprawnie pomoc? Uzupełnij wersję i adres w profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że się przyłączę do tematu, jestem kompletnie zielony w temacie tego całego "RODEO", nie rozumiem kompletnie nic z tego a nie chcę, by moje forum zostało zdjęte lub bym został ukarany za coś, o czym nie mam pojęcia. Niektórzy mi mówili że wystarczy tylko dodać informację do regulaminu i to załatwia sprawę a jak tak patrzę co tu piszecie to sprawa może być o wiele grubsza, doradzicie co zrobić by przynajmniej na razie, nie myśleć o RODO?

Nothing is impossible.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o czymś przyjemnym, o wakacjach na przykład. No chyba że czekają Cię wakacje na RODOS (rodzinne ogródki działkowe otoczone siatką ) - wtedy pomyśl o czymś innym przyjemnym ;)

 

A tak na serio dla świętego spokoju zaktualizuj sobie regulamin i forum do wersji najnowszej (4.3.3 lub nowszej) i w sumie to tyle co możesz zrobić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując RODO jest po to aby użytkownik mógł zostać zapomniany, żeby nie było po nim śladu. A gdyby tak zamiast usuwania konta i wszystkich danych, zrobić tak żeby zmienić nazwę konta np na "Anonimowy", usunąć najważniejsze dane z profilu typu, miejscowość, wiek, płeć itp a zostawić same posty które w żaden sposób nie wskazują na jakas konkretną osobę? Wtedy wilk syty i owca cała, ponieważ dany użytkownik nie identyfikuje się z forum, a posty pozostają nie robiąc burdelu w składni rozmów w tematach. 

Czy takie coś by przeszło? 

Druga sprawa, na forach przeważnie używa się nickow, po których większość z nas nie jest w stanie zgadnąć kto jest kim, tak jak ma to miejsce w social mediach. 

Sprawdźmy przykład na tym forum, mój nick to Dynloth kto zgadnie chociaż jak mam na imię? Oczywiście wpisując w Google natrafi na inne fora gdzie się w pełni przedstawiam, ale na tym forum jestem anonimowy.

Czy to nie wystarczy? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiecie jak wygląda kwestia umów z moderatorami / administratorami forum? Czy w tej sytuacji trzeba z każdym z nich podpisywać odrębny dokument regulujący przetwarzanie danych osobowych? 

W końcu nierzadko mają oni dostęp do danych osobowych użytkowników (chociażby mail).

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.06.2018 o 16:45, rammiro napisał:

Wiecie jak wygląda kwestia umów z moderatorami / administratorami forum? Czy w tej sytuacji trzeba z każdym z nich podpisywać odrębny dokument regulujący przetwarzanie danych osobowych? 

W końcu nierzadko mają oni dostęp do danych osobowych użytkowników (chociażby mail).

Wtrącę się::

 

Dwa (=2) scenariusze::

a) forum jest własnością firmy => wtedy każdy członek teamu = etatowy pracownik, więc umowa + ZUS i wszystko inne.

b) forum jest własnością osoby prywatnej/fundacji/OSS = wtedy obowiązuje NDA

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2018 o 16:45, rammiro napisał:

Wiecie jak wygląda kwestia umów z moderatorami / administratorami forum? Czy w tej sytuacji trzeba z każdym z nich podpisywać odrębny dokument regulujący przetwarzanie danych osobowych? 

W końcu nierzadko mają oni dostęp do danych osobowych użytkowników (chociażby mail).

 

Masz możliwość zabrania moderatorom/administratorom dostępu do widoczności e-maila bądź adresu IP - jest to w ustawieniach uprawnień. Funkcja spamera w zupełności im wystarczy, aby reagować w sytuacji nadużycia lub zmasowanego spamu. Tak my właśnie zrobiliśmy i nikt nie narzeka :)

Edytowane przez Sevos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.